Acum este Lun Oct 22, 2018 12:18 am

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Importanta Kstaului si a kihonului in lupta
MesajScris: Joi Feb 17, 2005 11:02 pm 
Neconectat

Pacat ca aici la rubrica kata si kihon nu se vorbeste nimic.
Avem campioni internationali la kata. Care ar trebui sa sparga gheata.
Stiu ca acuma toata lumea se da dupa lupta aia gen K1 si LK.
DAr fara Kata si kihon. Cu ce ne diferentiem noi,practicantii de kyokushin fata de ceilalti luptatori.
Ar trebui insistat si aici pentru ca se cam neglijeasa partea asta .
Va multumesc.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 19, 2005 5:14 pm 
Neconectat

Din pacate in perioada aceasta, mai ales in Romania, in mai toate artele martiale de contact kihonul si kata au trecut cu mult in planul secund din cauza unei dorinte imense de reusita in domeniul luptei. Antrenorii stiu ca daca nu se concentreaza absolut suta la suta asupra acestui aspect, nu vor obtine niciodata rezultate notabile, si de aceea se neglijeaza kata si kihonul asa mult. In opinia mea, si imi doresc din tot sufletul sa fie asa, intr-un viitor nu foarte indepartat, lucrurile se vor normaliza si daca vrem sa pastram caracterul de arta martiala de masa, e necesara o intoarcere la antrenamentul traditional care includ kata si kihon. Altfel se vor pierde tot mai multi practicanti si, desi vom fi cunoscuti datorita a doi-trei luptatori, vom fi o mina de oameni. In Suedia, shihan Collins, pe care nu il suspectez absolut deloc de prostie, sustine doar antrenamente traditionale si are sute de elevi la mai multe sali, de toate virstele, de la cele mai fragede la oameni peste 40-50 de ani. Sportivii care se antreneaza in Suedia pentru concursuri vin si fac separat antrenamente, pentru ca e normal ca persoanele care vor sa practice Kyokushin doar din pasiune si din dorinta de a se perfectiona nu vor reusi sa tina pasul cu cei care se pregatesc spre exemplu pentru un campionat european.
In concluzie, parerea mea este ca ori ne vom intoarce la un mod de antrenament mai accesibil, mai traditional, ori, in urmatorii citiva ani vom ramine o mina de oameni, cum este in momentul de fata in mai toate sporturile de performanta din Romania.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 06, 2005 12:30 pm 
Neconectat

Ummm, antrenamentul de Kata iti dezvolta niste abilitati deloc de neglijat. Desigur asta pentru o competitie de Karate contact (MMA sau knockdown). Pentru Kick Boxing intradevar ar fi inutil sa faci Kata!
Oricum antrenamentul de Kata dezvolta simtul actiunii in mai multe directii ceea ce este foarte folositor pe strada.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 07, 2005 2:02 am 
Neconectat

LOL - Andy, tu de cand ne cunoastem ai inceput sa faci medicina preventiva nu cumva sa ma supar daca spui ceva de kata in calitate de domeniu absent din partea de sporturi de lupta care ma priveste. Eu cred ca discutia este utila si daca-ti aduci aminte am vorbit intotdeauna ca tensho si sanshin sunt lucruri utile din niste perspective. Problema este ca in kata s-a ajuns la niste forme sclerozate si fixe mult departate de ce erau aceste exercitii pe vremuri. Ele au ajuns sa fie practicate de dragul aspectului formal si rigid formalizat. Pe vremurile vechi, cand karate era practicat intr-un mod mai inovator, kata era un mod de lucru intrepatrus cu kihon si modalitatile de studiu a) erau mult mai liberale, practicantii erau chiar incurajati sa-si adapteze stilul la parametrii proprii b) erau mult mai aproape de necesitatile timp real. De aici la shadowboxing e o distanta mica, decat ca disciplinele striking au alte filosofii de structurare tinand cont de artificiile ringului. In plus, kata sunt practicate monomorf, ca si cum o miscare este fezabila intr-un singur fel, nu exista diferentierile subtile care au consacrat aceste exercitii si ca o buna forma de pregatire fizica specifica. Devine pura gimnastica, sau pretext de a impana examenele de grad cu inca o chestie dificila si mai ales la latitudinea si interpretarea examinatorului, prietenii stiu de ce :lol:

- Spinoza, "Etica"

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 12, 2005 12:10 pm 
Neconectat

Imi place ca vorbim numa noi doi... :D
Partea frumoasa ca acel Karate inovator se practi si azi numa ca nu e prea cunoscut pe plaiurile mioritice...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 13, 2005 1:19 pm 
Neconectat

Ei hai, ca totusi suntem noi 4, nu 2 :)
Exista multe aspecte prea rigid formalizate nu numai la noi, ci peste tot, altfel nu prindeam "epidemia" nici in Ro, sau oricum ar fi ajuns mai multe surse de buna calitate. Exista multe moduri de a concepe lucrurile asa incat kata sa nu fie coregrafie, si nu intotdeauna e cazul sa asteptam sa vina vreo lumina de la rasarit. S-a format insa reflexul ca lucrurile care stau la baza unei programe tehnice si in fond sunt suficiente numai pentru a avea bazele puse devin de la sine inteles suficiente. Cred ca asta e principala problema. Luptatorii ar trebui sa aiba ceva mai multa initiativa (nu vorbesc de atitudini neaparat "demolatoare" nici de aia care re-descopera apa cu zahar, hehe)

- Spinoza, "Etica"

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 15, 2005 8:25 am 
Neconectat

E destul de greu pentru europeni sa inteleaga esenta unui kata, atita timp cit mentalitatea noastra e extrem de pragmatica. In viziunea mea, kata nici macar nu trebuie sa aiba prea multe aplicatii practice pentru a exista. E o forma de practica a artelor martiala abstractizata, estetizata. Japonezii au reusit sa transforme totul in jurul lor in forma, eticheta, ritual. Cum ar fi de exemplu bautul ceaiului. Noi il bem ca sa ne treaca raceala sau setea. Pentru japonezi conteaza modul in care faci acest lucru, locul, cana, ustensilele, ritualul. Exact despre asta e vorba si in kata. Exista oameni carora aceasta forma abstractizata de a practica artele martiale le place foarte mult. Eu ma numar printre ei, desi imi place si lupta foarte mult. Despre calitatile, mai mult de ordin interior, psihic, pe care ti le poate dezvolta un kata, nu are rost sa vorbesc acum. Cine vrea insa sa fie practicant de Kyokushin nu poate insa sa faca abstractie de aceasta practica. Acesta e Kyokushin-ul: kihon, kata, kumite....si inca o alta lunga lista.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 31, 2006 6:21 pm 
Neconectat

Cum zice si instructorul meu, "Kyokushinul nu este un simplu sport full-contact, cum este Boxul Thailandez. Este o arta." Intr-adevar, lupta si antrenamentele pentru lupta sunt importante, dar fara kata si kihon, nu facem Kyokushin de fapt. Sosai Masutatsu Oyama nu a introdus aceste exercitii in stilul sau degeaba.

De exemplu, intr-o vreme si eu m-am concentrat mai mult asupra antrenamentelor de lupta si am neglijat kata si kihonul, iar cand am facut kumite cu Sempai, nu mai luptam la fel de eficient ca alta data: primeam lovituri la greu, si nu prea dadeam, sau dadeam dar nu erau eficiente. Nu ma puteam concentra deloc. Parerea mea e ca exersand kata, kihon, impreuna cu celelalte parti ale unui antrenament de Kyokushin, iti dezvolti capacitatea de a lupta - pe mai multe planuri. De ex. kihonul ajuta la executarea cat mai corecta si eficienta a tehnicilor - si in lupta, iar kata ajuta la fluidizarea miscarilor, echilibru si la mentinerea atentiei concentrate asupra unui singur lucru - exercitiul.

Am fost la o alta sala de Kyokushin odata, unde se antrenau pentru concursuri, dar nu faceau kata absolut deloc, iar kihon faceau foarte rar (mai putin de o data pe luna). Erau destul de buni la concursuri, dar nu cred ca ar avea nici o sansa sa lupte vreodata in K1, cu un luptator ca Francisco Filho, de exemplu.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 07, 2006 2:50 pm 
Neconectat

Andrei .. cealalta sala la acre ai fost este tot din Cluj? .. simpla curiozitate! Si eu consider kihonul si kata importante! Pana nu de mult faceam niste fete cand auzeam de kihon sau kata... insa odta ce le-am prins gustul pot spune ca nu doar imi plac dar sunt si foarte folositoare...! ar fi inutil sa repet lucrurile care le-au spus cei mai mari decat mine! OSU! a.. si o scurta precizare...! pentru cei acre se axeaza doar pe lupta... ma o intrebare...! peste ani... cand nu o sa mai poti lupta, cu o varsta mai inaintata... ce faci? nu mai poti face kumite la acelasi nivel ! si necunoscand kata si kihon prea bine... ! OSU!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 12, 2006 10:00 pm 
Neconectat

Nu, cealalta sala era in Alba Iulia ... Aveam un Sempai super !

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 06, 2006 2:58 pm 
Neconectat

asta e flood deja :D

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2