Acum este Vin Aug 17, 2018 1:52 am

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ROMANIAN OPEN 2009
MesajScris: Lun Oct 26, 2009 9:31 pm 
Neconectat

Astazi 26 octombrie am primit de la secretariat centralizatorul inscrierilor pentru Romanian Open si pentru cel mai important eveniment national: Campionatul National pentru seniori categoria A!!!! Important pentru cine? poate pentru mine si pentru altii ca mine care pun suflet si munca in organizarea evenimentelor de acest gen, poate pentru antrenorii ce se straduiesc sa insufle elevilor un pic de curaj, de initiativa, de spirit...ca in definitiv despre asta este vorba..si ia-l de unde nu-i? pentru ca atunci cand ma uit la amaratul de centralizator al unui concurs atat de serios in care federatia participa cu bani, cu munca din partea unora etc. vad doar dezinteres si acest lucru tradus in limbaj de arte martiale inseamna lipsa de spirit..cei care se inscriu la competitii o fac pentru ca s-au antrenat, s-au pregatit special pentru acest eveniment, pentru ca vor sa-si masoare gradul de pregatire, pentru ca vor sa-si masoare puterile fata de altzii ca ei, pentru ca vor sa-si testeze vointaaaaa, spiritul..romanii nostrii nu vor ...sa va spun din centralizator, ca poate va inceasca aceleasi sentimente ca pe mine: la Romanian Open exista 27 de probe disputate..kata si kumite, cadeti si tineret..in total..s-au inscris 5 tari, 40 de cluburi,96 de sportivi dintre care: 9 cluburi din Bulgaria cu 36 de sportivi, 1 club din Croatia cu 4 sportivi, 1 club din Slovacia cu 3 sportivi, 16 cluburi unguresti cu 32 de sportivi.si in sfarsit 8 cluburi din Romania cu 21 de sportivi ..hai sa nu discutam de ce sunt asa multe cluburi unguresti pe lista..hai sa zicem ca-si permit..ca sunt aproape..dar atunci ce "scuza" sa le gasim la Bulgari, care vin de la peste 1000 km..de la 9 cluburi ..si daca va uitati din avion se vede ca noi, tara organizatoare suntem in minoritate totala..si se presupune ca organizezi o competitie pentru ca esti acasa si ai avantajele implicite si in plus si din considerentul de ne-neglijat ca faci economie la cheltuielile de deplasare..stati sa pun iar o intrebare, ca-mi place monologul...care deplasare?uff..si n-am terminat ..urmeaza punctuk culminant,campionatul national de seniori al unei tarii cu 21 de milioane de oameni..-6o masculin-2 participanti, -70kg -4 ; -80kg- 3, -90kg-3 si +90kg-5 participanti..iar la senioare cate 2 la fiecare categorie..si asta in conditiile in care "vedetele" care ar putea incurca unele socoteli nu sunt in competitie..oare ce ocazie mai buna sa astepti sa participi la o competitie si sa ai posibilitatea sa lupti mai multe tururi ? amaratii aia care is in "hall of fame" (lista pe care o deschid) la care presupun ca lumea se uita cu admiratie sunt acolo pentru ca s-au straduit in mod continuu..au fost la toate competitiile existente pentru ca toate au fost importante si pentru ca fiecare participare a fost un pas inainte..nu se intampla nimic peste noapte, pentru nimeni..osu!Anca Wallmen

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 29, 2009 12:13 am 
Neconectat

Cred cu tarie ca oricine a participat macar la antrenamente si l-a "prins" putin spiritul Kyokushin, ar nutri un profund sentiment de admiratie si respect privind la rezultatele FRKK Hall Of Fame.

Citind si eu randurile de mai sus m-a apucat iar ciuda. Fie pentru ca mi se pare normal ca spiritul ce-l intalnesc in dojo sa-l regasesc la cat mai multi dintre cei care pretind sau chiar adopta stilul de viata Kyokushin, fie pentru ca eu ma aflu cam "departe" pentru astfel de ambitii, fie pentru ca nu inteleg de ce unii vor si altii nu, fie pentru ca am avut ocazia sa vad ca unii chiar muncesc si ii intereseaza...dar mai ales pentru ca apare iar cuvantul "roman".

Este drept ca ma aflu aici pe o pozitie total diferita, oarecum "din avion", fata de antevorbitorul meu. Ii inteleg si respect in acelasi timp punctul de vedere, fara a-l combate, ba dimpotriva a-l completa daca mai incape ceva. Mai simplu, urlu pentru ca ma doare...

Cand vine vorba despre natie si indivizii care stau la baza sa, imi place sa cred ca totul pleaca de la individual spre general si nicidecum invers. Nu pot sa accept faptul ca noi nu putem/nu vrem pentru ca suntem romani si asa-s romanii. Intalnesc destul de des asta ca si acuza si ma tem ca si-ar putea face loc si in subconstientul unora, ca scuza.

Cred ca spiritul Kyokushin in profunzimea sa nu cunoaste astfel de diferente si invinge orice prejudecata sau stigmat. Cultivati acest spirit zi de zi atat in dojo cat si in afara sa si o sa culegeti mandri roadele, s-ar putea sa va conduca in viata acolo unde multi nici nu viseaza. Cred eu ca asa au facut si cei pe care-i admiram azi in FRKK Hall Of Fame.

Imi asum in intregime responsabilitatea celor spuse si astept sa fie combatute. Numai asa mai pot invata cate ceva...

Osu!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 02, 2009 12:53 pm 
Neconectat

dureros

Sus

Subiectul mesajului: Re: ROMANIAN OPEN 2009
MesajScris: Joi Sep 09, 2010 9:35 am 
Neconectat

Am si eu o intrebare, primiti la campionatele organizate de dumneavoastra si sportivi din alte organizatii kyokushin?

Sus

MesajScris: Joi Sep 09, 2010 11:24 am 
Neconectat

La cupe, cum ar fi Romanian Open sau la Cupa Romaniei, da. La campionate nationale, unde in principiu se efectueaza selectia loturilor nationale, deocamdata nu, dar nimic nu e batut in cuie pentru viitor. Osu!

Sus

MesajScris: Joi Sep 09, 2010 11:41 pm 
Neconectat

Multumesc frumos pentru raspuns, clubul nostru este interesat de orice competitie pe reguli kyokushin si daca stam bine financiar participam oriunde suntem invitati in tara sau in afara Romaniei, nu ne intereseaza politica externa sau interna ci doar kyokushin damashi!
osu

Sus

MesajScris: Vin Sep 10, 2010 3:45 pm 
Neconectat

Cu multa placere. Si noi ne-am bucura sa avem participanti mai multi la competitii. Daca o sa imi trimiti adresa de e-mail, eventual la harris.wallmen@maddesign.ro sau la gym@kyokushin.ro o sa trimitem negresit invitatii la care sunteti bineveniti. Osu!

Sus

MesajScris: Dum Sep 12, 2010 9:30 pm 
Neconectat

Inca o data multumesc de raspunsul pozitiv.
osu

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2