Acum este Dum Aug 19, 2018 11:53 pm

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Empi
MesajScris: Mie Ian 02, 2008 11:59 pm 
Neconectat

N-am vazut in kumite un empi. Kata are pe alocuri tehnici empi. Sunt curios sa aflu din experienta voastra ... cand se aplica aceste tehnici si in ce posturi (dachi) se preteaza aplicarea lor. Astept raspunsurile voastre cu mare nerabdare.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 07, 2008 10:42 am 
Neconectat

Sunt luptatori care folosesc aceasta tehnica (Donatas Imbras, de exemplu), dar eu nu sunt un mare adept al ei, desi orice tehnica poate fi eficienta folosita in momentul potrivit. Nu imi place pentru ca in principiu e destinata a lovi muschii (umerii, tricepsul), la corp nefiind foarte eficienta pentru Kyokushin. Cred ca in Muay Thai se potriveste mult mai bine. Osu!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 18, 2008 11:07 am 
Neconectat

Lovitura de cot in Muay Thai este folosita in proportie foarte mare la cap si doar intr-um mic procent la corp si asta atat datorita faptului ca la corp nu afectezi adversarul atat de mult cat si datorita faptului ca nu te lasi descoperit la cap.
Loviturile de cot sunt aplicat in cea mai mare parte din clinch facut mai ales pe un antebrat lucru care un Kyokushin nu se poate deoarece regulamentul de lupta in permite doar la corp iar din distanta atat de mica la corp nu are un efect atat de mare, luptatorii ne preferand aceasta tehnica deoarece este mult mai puternic un upercut la corp decat o lovitura de cot la corp din distanta scurta.
In Muay Thai este preferata si pe contraatac dupa ce blochezi in special o lovitura frontala iar adversarul este atacat prin interior cotul fiind lansat de jos in sus.Cotul la cap este mult mai la ndemana si mai eficient sa il lansezi decat la corp.
Intr-o promotie Tsunami a fost un meci in care un luptator de la Kaewsamrit Gym a facut un show bun cu astfel de tehnici la corp.
CLIC AICI tehnici de cot din Muay Thai

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 21, 2008 1:34 pm 
Neconectat

Multumesc pt raspunsuri. OSU.
Banuiam ca loviturile sunt la inaltime chudan. Inspirat de kata aplic tehnica in Kiba Dachi in combinatie cu Uraken si/sau Gedan Barai, pe sub garda, doar atunci cand doresc reducerea distantei fata de oponent si am constatat mai nou ca sunt vulnerabil la Ashi barai. Pentru a evita secerarea cred ca se poate face o trecere in neko ashi dachi sau chiar kokutsu dachi, datorita asemanarii relative intre cele doua pozitii.
Astept in continuare si alte pareri al dvs. pe acest subiect. OSU

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 29, 2008 2:02 am 
Neconectat

Singura combinatie peste care am dat si mi-a folosit in care era implicata lovitura de cot:

Combinatie cu o singura mana (dreapta in cazul meu): dubla lovitura de pumn in garda inamicului dupa care urmeaza lovitura cu cotul ca cap din laterala. Deasemenea am folosit-o si la Kata.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 29, 2008 10:34 am 
Neconectat

Mougli scrie:
Singura combinatie peste care am dat si mi-a folosit in care era implicata lovitura de cot:

Combinatie cu o singura mana (dreapta in cazul meu): dubla lovitura de pumn in garda inamicului dupa care urmeaza lovitura cu cotul ca cap din laterala. Deasemenea am folosit-o si la Kata.

OSU. Voi executa combinatia aceasta la urmatorul antrenament. Multumesc pt. contributie.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 17, 2008 2:10 pm 
Neconectat

Mougli scrie:
In competitie de Kyokushin??
Poate pe strada sau in Muay Thai.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2