Acum este Dum Dec 17, 2017 11:27 pm

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum as putea sa termin meciul mai repede si sa si gastig?
MesajScris: Mie Mar 10, 2010 10:26 pm 
Neconectat

Este foarte obositor sa stai atatea minute pt o repriza si nici nu prea stii ce sa mai faci de oboseala....cel putin mie asa mi sa intamplat.. :( ..As vrea sa stiu cum sa termin mai repede...as putea sa-mi folosesc mai mult tehnica sau forta? :?: :? :?oricum forta nu prea am.. :( dar pot sa fac tot felul de combinari:) Ajutati-ma va rog.. este foarte obositor ...asa cred eu :lol:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cum as putea sa termin meciul mai repede si sa si gastig?
MesajScris: Vin Mar 12, 2010 11:59 am 
Neconectat

Am fost foarte curios sa vad ce raspunsuri vei primi, dar vad ca nu a postat nimeni pina acum. Abordarea ta e total eronata, dar e absolut normala pentru un incepator. Kyokushin-ul nu e despre usor, ci despre greu. Nimic cistigat usor nu valoreaza ceva. Numai ceea ce cistigi cu greu valoreaza ceva. E ca la banca, cu cit bagi mai multi bani, cu atit o sa ai mai multi.
Kyokushinul nu e despre a-i invinge pe ceilalti, ci e despre a te cunoaste pe tine insuti. Iar a te cunoaste pe tine insuti nu se poate face decit in conditii foarte grele, in conditii de sacrificiu si efort supraomenesc, in conditii de abandonare totala in fata senseiului, in conditii de abandonare in fata durerii si in conditii de determinare absoluta (care implica si invingerea unor adversari, uneori, dar acesta e doar un mijloc, nu un scop). Singurul si cel mai important scop al nostru in aceasta viata este sa ne cunoastem pe noi insine.
In karate exista si expresia de "a te invinge pe tine insuti", dar nu poti invinge ceva decit in momentul in care l-ai cunoscut. Deci ca sa te invingi, trebuie sa te cunosti. Trebuie sa descoperi ca esti corp, ca esti spirit si nu in ultimul rind suflet. Trebuie sa descoperi ca spiritul e deasupra corpului, si sufletul deasupra spiritului, si toate sunt una. Trebuie sa descoperi ceea ce nimeni nu te invata in scoala, si anume ca suntem constiinta pura si iubire pura, dar am uitat din cauza conditiilor in care traim, din cauza "educatiei" pe care o primim acasa si in scoala si din cauza bisericii care a distrus spiritualitatea si a introdus frica si sentimentul de vinovatie (pacatul). Poate ca raspunsul meu e putin mai mult decit ceea ce ai cerut, dar ma gindeam de mai multa vreme la asta, si vroiam sa spun ceea ce cred ca inseamna Kyokushin si ceea ce nu inseamna.
La nivelul tau insa, trebuie sa incerci sa te antrenezi cit mai mult, sa iti imbunatatesti tehnica, sa iti cresti forta si rezistenta, sa iti imbunatatesti strategia si puterea mentala, iar restul vor veni de la sine daca exista in natura ta dorinta de a afla mai multe, dorinta de a merge in profunzime. In nici un caz nu cauta calea usoara. Osu!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cum as putea sa termin meciul mai repede si sa si gastig?
MesajScris: Dum Mar 14, 2010 12:03 am 
Neconectat

Ai primit un raspuns generos ce poarta asupra-i amprenta unei vaste experiente. De viata in primul rand si poate cel mai important.

Cand eu am auzit pentru prima data de la sensei ceea ce vedem in randurile de mai sus, tot atunci a fost si prima data cand am inteles de ce Kyokushin-ul este de fapt un stil de viata. Am ajuns sa simt cum Kyokushin-ul imi slefuieste permanent vointa, iar cu cat mai mult infrunt greul acela cu atat capat tot mai multa incredere in fortele proprii. Ceea ce ieri mi se parea greu (tendinta de a renunta), astazi privesc doar ca pe o noua provocare. Nu este usor, dar daca nu cautam/acceptam mereu noi provocari ne privam de sansa de deveni mai buni. Este valabil in dojo (la antrenamente), pe tatami (in lupta) si chiar mai des in viata (zi de zi).

Nu aduc asta ca o completare la raspunsul Sensei-ului nostru ci doar ca o expresie a satisfactiei personale si a multumirii de a fi invatat in dojo ceea ce n-am gasit pana atunci in alta parte. Domo arogato gozi emashita ! Parca simt ca as putea gasi implinirea/linistea sufleteasca atat de mult ravnita.

Incercand acum un raspuns de la incepator la alt incepator, cred ca toti cei ca noi sunt incercati de ceea ce spui tu. Imi aduc aminte cum ma agitam si topaiam pana nu mai tineau picioarele sau respiratia (adica primul minut) si asta daca nu cumva ma si "oprise" deja partenerul de lupta cu vreun ippon. Poate era vorba de un gest reflex de autoaparare, frica generand acea stare de agitatie.

Daca de fiecare data vei urmari atent ce ne spune Sensei in dojo, vei auzi printre altele si ca atunci cand lupti trebuie sa incerci SA FII CAT MAI RELAXAT. Asta ca sa nu te epuizezi prea repede si sa vezi mai clar ce se intampla. La intrebarea ta "cum sa invingi" cred ca numai tu vei gasi raspunsul de fiecare data. Cam atat iti pot impartasi din "experienta" mea fara riscul de a te induce in eroare.

OSU !

Sus

MesajScris: Sâm Aug 21, 2010 11:19 pm 
Neconectat

alekids scrie:
Este foarte obositor sa stai atatea minute pt o repriza si nici nu prea stii ce sa mai faci de oboseala....cel putin mie asa mi sa intamplat.. :( ..As vrea sa stiu cum sa termin mai repede...as putea sa-mi folosesc mai mult tehnica sau forta? :?: :? :?oricum forta nu prea am.. :( dar pot sa fac tot felul de combinari:) Ajutati-ma va rog.. este foarte obositor ...asa cred eu :lol:

Nici tehnica nu prea ai. =)

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2