Acum este Vin Noi 16, 2018 10:33 am

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: un adevar incomod
MesajScris: Mie Feb 28, 2007 12:11 am 
Neconectat

ba din cate stiu eu nici nu exista federatie de kyokushin in romania, si din cate am inteles voi nu prea puteti sa folositi insemnele kyokushinului. stiu sigur ca in cadrul federatiei romane de arte martiale de contact exista un departament pt kyokushin care este condus de niste oameni pe care nu ii vad la voi pe site. alt lucru pe care nu il vad, campionii nationali, nu le dau numele fara acordul lor, cred ca ii stiti, unii s-au dus si la europene :twisted: ., si nu, nu sunt aia de la voi de pe site :twisted:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 28, 2007 4:40 pm 
Neconectat

bai acesta...
daca tot urmaresti firul evenimentelor pe acest site ar fi trebui sa realizezi pana in acest moment ca e vb de 2 lucruri total diferite...1. u esti in contact cu A.R.K.K(iko 1)...sau cum se numeste zilele astea...iar aici este F.R.K.K(iko2)... care...nu este subordonata federatiei romane de a. m.....pt ca este o fed de sine statatoare infiinta de mai bine de 4 ani.....2.daca organizatiile sunt diferite normal ca si oamenii si campionii sunt altii...poate ar fi mai de apreciat faptul ca sunt oameni de valoare pe ambele parti care reprezinta tara noastra cu cinste inaintea lumi...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 01, 2007 6:17 am 
Neconectat

Am si eu o intrebare pentru toku: ce faceati in data de 27.05.1995 ?
Eu unul ma aflam in Bucuresti, pentru a ii fotografia, printre altii, pe Anca si Harris, care au fost alesi de catre cei aflati la conducerea Kyokushinului romanesc sa isi demonstreze cunostiintele in fata a mii de spectatori, in fata lui Kancho Matsui si a altor mari maestrii de Kyokushin, veniti special in Bucuresti pentru a urmari primul Campionat European de Kyokushin organizat in Romania.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 01, 2007 5:26 pm 
Neconectat

bai oameni buni eu nu am zis nimic de sportivii din organizatia voastra, tot respectul pentru ei si realizarile lor, eu m-am referit la organizatie care am auzit ca nu ar avea voie sa foloseasca emblemele, alt cuvant mai bun nu am gasit, kyokushinului pentru ca acestea ar fii in proprietatea intelectuala a iko1.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 02, 2007 10:08 am 
Neconectat

Insemnele Kyokushin, kanku si kanji sunt inca disputate la nivel international. De curind s-a dezvaluit faptul ca Matsui ar fi falsificat anumite documente pentru a intra in posesia acestor drepturi. Ele sunt disputate inca in procese. Se pare ca in prezent, drepturile pentru folosirea, cel putin in Japonia a acestor drepturi, apartin unei a treia fractiuni de Kyokushin. In Romania nu exista deocamdata o disputa de acest gen si sper sa nici nu existe. FRKK, federatie de sine statatoare aflata in subordinea ANS, face parte in prezent din federatia internationala de Shinkyokushin, care a creat un kanku si un kanji nou. Unele tari le-au adoptat imediat (cum ar fi Spania), altele (Suedia) le-au pastrat pe cele vechi. E oricum o disputa stupida. Kyokushin demonstrezi ca esti pe tatami si in dojo, nu purtind un semn pe tine. Semnul e doar un simbol, dar fara substanta nu e decit o mizgalitura. Oamenii dau valoare semnelor, asa ca pentru mine asta e o disputa stupida, si daca sunteti putin atenti, e disputa celor care conduc organizatiile si mai putin a celor care practica. Eu sunt prieten cu foarte multi kyokushini din cealalta organizatie, fratele meu din Germania e membru in IKO 1 si participa acolo si la europene si la mondiale. Nu e nici un fel de problema. Disputele referitoare la semne sunt stupide. Kyokushin-ul e unul, si toti practicantii de Kyokushin sunt o mare familie, indiferent de semne. Iar daca cineva crede altceva, atunci cu siguranta nu face parte din familia mea. Osu!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 02, 2007 2:39 pm 
Neconectat

ai perfecta dreptate sir h, daca ai putea te rog sa postezi si noile kanku si kanji ti-as fii recunoscator. in legatura cu semnele, mi se pare foarte aiurea sa existe in proprietatea cuiva (unei organizatii sau persoane) pt ca pana la urma kyokushinul nu este un produs care trebuie branduit. dupa cum vad eu lucrurile ar trebui sa aiba niste insemne care sa reprezinte niste simboluri pt stilul respectiv, nu niste logouri. din pacate asta mi se pare mie ca tind sa devina . in legatura cu mesajul,.......am vrut sa vad cne se ataca :twisted:
OSU

Sus

Subiectul mesajului: kanku kyokushin
MesajScris: Dum Mar 11, 2007 10:23 pm 
Neconectat

apropo de insemne. E adevarat ca simbolul de kanku este inspirat, sau seamana, cu scrierea japoneza a cuvantului taifun (jap. tsunami)? Sunt curios ...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 12, 2007 12:29 am 
Neconectat

"Taifun" se traduce in japoneza prin"taifuu", care se reprezinta in forma kanji prin 2 caractere ("tai" si "fuu") http://www.kanjisite.com/html/wak/wak6.html , pe cand cuvantul "tsunami", provenit din japonezul "tsunami" este compus din alte 2 cuvinte: "tsu" (port) si "nami" (valuri), iar reprezentarea in forma kanji consta tot din 2 caractere: http://www.iwatamedea.com/products/artool/kanji.jsp (daca dai click pe imaginea asociata cu "tsunami" vei vedea in interiorul ei cele 2 caractere.)

OSU !

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2