Acum este Mar Noi 20, 2018 12:53 am

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 08, 2005 1:36 pm 
Neconectat

Da, m-am uitat in Japonia dupa un arc traditional, dar numai o sageata costa cam cit arcul meu de vinatoare. Arcul meu e un compound de la firma PSE, model Dakota, unul dintre putinele modele la care se mai pot folosi doar degetele pentru intinsul corzii, restul fiind gindite pentru dispozitive speciale de declansare.
Imi place pentru ca e mult mai precis decit un arc traditional, are de trei ori forta de tragere a unui astfel de arc (360 km/h) si, fiind destul de redus ca dimensiuni, pot trage in sala, in orice anotimp.
Singurul dezavantaj este pretul destul de mare al arcului, al accesoriilor si al sagetilor (nu poti folosi sageti de lemn deoarece forta arcului le rupe in momentul declansarii, asa ca ai nevoie de sageti de carbon, mult mai usoare, mai durabile, mai dure si mai precise).
Oricum, intentionez sa imi mai iau un arc mongol sau maghiar, ca sa il folosesc vara in exterior. Dintre arcurile clasice, acestea sunt cele mai puternice.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 16, 2005 8:52 pm 
Neconectat

Sorine, ti-am comandat arc. E pe drum. Daca totul merge bine saptamina viitoare ai arc. Felicitari!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 18, 2005 6:04 pm 
Neconectat

maine ...poimaine ..va vedem la olimpiada:)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 29, 2005 11:30 pm 
Neconectat

In curind o sa lansez: www.tircuarcu.ro

Sunt curios daca o sa va placa...sa imi dati feedback in momentul lansarii.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 28, 2005 9:26 am 
Neconectat

Am lansat www.tircuarcu.ro

Astept opiniile voastre.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 28, 2005 12:55 pm 
Neconectat

site-ul e super...! cand o sa cresc si eu vreau un arc din acela! :D de poze... sa nu mai vorbim! calitate maxima! bravo!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 02, 2005 1:37 am 
Neconectat

intr-adevar..siteul este conceput forte fain.
tutorialu ala ..este ...frumos.
dar ....cel mai adevarat lucru de pe acest site ..este poza.... Doamnei Senei Anca...
Tot respectul pentru voi

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 02, 2005 2:29 pm 
Neconectat

Siteul arata impecabil , e bine gandit shi user friendly . Doar 2 probleme ar fi :
1. Prea putzine informatzii shi poze legate de arcuri shi intreaga mishcare a arcashilor din Romania .
2. De ce tircuarcu shi nu tircuarcuL ?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 04, 2005 8:21 am 
Neconectat

Site-ul nu are nici o legatura cu miscarea arcasilor din Romania, in primul rind pentru ca noi comercializam arcuri traditionale, iar cluburile din tara folosesc arcuri competitionale, olimpice. In rest nu prea exista nici un fel de miscare organizata. Ici-colo mai sunt mici grupulete de pasionati.

Numele site-ului a fost special ales asa pentru a pastra oarecum o nota orala si pentru a nu aseza doua consoane una linga cealalta cum s-ar fi intimplat daca ar fi fost tircu arcuL.Ro

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 04, 2005 7:18 pm 
Neconectat

hmmm , in acest caz eu nu am fost pe faza... tirul cu arcu fiind un sport am crezut ca siteul se va ocupa printre altele shi de el . Oricum probabil era mai indicat un nume de genul arcuritraditzionale.ro

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 13, 2005 11:44 pm 
ar avea rost sami comand pachetul pentru incepatori chiar daca habar nam sa folosec un arc si las folosi numai pentru distractie in timpul liber?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 14, 2005 11:57 am 
Neconectat

Tirul cu arcul e unul dintre cele mai interesante sporturi, chiar si pentru o persoana care nu a mai pus niciodata mina pe un arc. Si eu imi folosesc arcul doar in timpul liber si doar pentru relaxare si ca exercitiu zen.
Nu e nimic complicat si in timp te poti specializa foarte repede.

Oricum, arcurile competitionale sunt mult mai complicate, cu sisteme de ochire si contragreutati.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 15, 2006 8:49 pm 
Sir H scrie:
Tirul cu arcul e unul dintre cele mai interesante sporturi, chiar si pentru o persoana care nu a mai pus niciodata mina pe un arc. Si eu imi folosesc arcul doar in timpul liber si doar pentru relaxare si ca exercitiu zen.
Nu e nimic complicat si in timp te poti specializa foarte repede.

nu pot decit sa subscriu. de 3 saptamini de cind am primit arcurile de la voi, mi-au umplut toate serile in care nu aveam antrenament. e un mod extrem de placut de a uita de orice altceva. incepe sa se depuna praf pe televizor si pe telecomanda.

partea mai neplacuta e ca unul dintre cluburile sportive de TA din Bucuresti m-a trimis la plimbare in momentul in care am incercat sa ma inscriu la antrenamente de tir cu arcul, eu vrind neaparat sa invat sa trag cu arcul traditional, nu cu cel de competitie.

FRTA mi-a ignorat mailul in care am pus cea mai simpla intrebare: "unde pot gasi un poligon care sa accepte un arc traditional?"

asa ca daca stie cineva o locatie propice in zona bucurestiului, va rog postati un reply fiindca mi-ar face mare placere sa ne vedem.

daca sintem mai multi, cred ca ar fi mai simplu de organizat antrenamente ad-hoc la poligonul de la dinamo ...

(scuze daca mesajul e OT)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 17, 2006 11:51 am 
Neconectat

Ma bucur mult ca iti place! Noi tragem in sala de karate, in orele cind nu sunt antrenamente, sau, cind e cald afara iesim linga padurea din Baile Felix. Cel mai ok ar fi sa iti gasesti un prieten care sa fie si el pasionat si sa gasiti singuri locatii. O sa vezi ca imediat se vor aduna si alti pasionati. Nu astepta raspunsuri de la cei de la federatie. Sunt cluburi cite poti numara pe degete, iar organizarea lor e destul de deficitara (din motive financiare, bineinteles), deoarece nu e fotbal.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2