Acum este Mie Noi 22, 2017 9:35 am

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cine iese campion anul acesta?
MesajScris: Lun Feb 14, 2005 11:34 pm 
Neconectat

Eu pariez pe batrinul Hoost pe care oficialii din K-1 l-au lucrat fain anul trecut sau pe Leko, daca revine. Bonjaski nu imi place deloc ca luptator, desi se straduieste mult.

Sus

Subiectul mesajului: hoost is the king
MesajScris: Mar Feb 15, 2005 3:49 pm 
draga Sir H , tare mult mi-ar placea sa il vad inca o data incoronat pe batranul hoost , iar despre bonjaski abia stept sa il vad ko, doar pt a vedea ce comentarii vor mai face impartialii de comentatori de la pro tv sau euro sport.cand aud cum isi bat joc de sportivi precum musashi , mi re ridica parul in cap .
deci cine va castiga?
eu as merge pe cro cop , insa putin probabil sa il vedem in circuit
asa ca raman la ........hoost is the king.....

Sus

Subiectul mesajului: !!
MesajScris: Mar Feb 15, 2005 6:31 pm 
Neconectat

Francesco Filho nu participa anu asta?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 15, 2005 7:01 pm 
Neconectat

Ignashov sau Sefo

Finala e lor sau

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 30, 2005 1:36 pm 
Neconectat

Ignashov s-a axat pe K-1 mix acum... ! continua sa participe insa si la K-1 ... in picioare, cum zic cei de la eurosport... de parca s-ar bate numai in genunchi la mix! ma rog...! si eu as vrea sa-l vad pe bonjaski maturand podeaua! tare de tot! in orice caz... ignashov imi place tare... sa nu mai vorbim d e hoost care ... ami ales la varsta lui, continua sa fie in centru ringului, indiferent de cine are in fata...! si bogdan... Francesco Filho e un luptator foarte bun dar... nu e de Nr. 1 in K-1... parerea mea! Bun incasator ce e drept... si totusi... a vazut cineva knd leko l-a facut KO?! SI... castigatorul de anul asta... nu m-as putea pronuntza! sa vede cum misca toti pana inaintea marelui turneu! OSU!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 30, 2005 4:59 pm 
Neconectat

Cateva precizari :

Leko nu l-a facut chiar KO pe Filho, a fost insa aproape (la ultima dreapta a lui Leko, cand a sunat gongul, manusa lui Filho atinsese podeaua si era destul de groggy).
Dar ulterior Filho a dispus categoric de Bonjaski, fapt recunoscut de Bonjaski insusi.

Nu exista "cel mai bun" in K-1. Nici nu cred sa existe curand. Ne-am amuzat uneori numarad cate "triunghiuri de aur" exista (formula A bate pe B, B bate pe C insa C bate paradoxal pe A). Va dau cateva exemple :

Hoost > Mirko > Sapp > Hoost

Filho > Jerome Le Banner > Leko > Filho

Buakaw > Masato > Kraus > Buakaw

etc. etc.

- Spinoza, "Etica"

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 21, 2005 2:41 am 
Neconectat

Sper sa faca o surpriza placuta Feitosa.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 03, 2005 3:46 pm 
Jerome Le Banner ... cu Abidi! ati vazut meciul?! interesant... parca era drogat Abidi! Trebuie sa recuynosc ca... e tare ciudat ca luptator! Le Banner... a facut o figura frumoasa... desi...avea un cap... parca era unicorc! a... si Bonjaski... a pupat podeaua! :) nice!!!:)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 17, 2005 5:21 am 
Neconectat

Haha, as vrea sa am potentialul lui Le Banner si in alte domenii decat protuberante (ale mele fictive, a lui reala) pe craniu :)

Mighty Mo a facut figura tipica de "underdog" si anume doua upset-uri uriase - contra lui Bonjaski si mai nou contra lui Botha, care a ajuns in "la-la land" din aceeasi dreapta. E interesanta situatia care s-a creat - Mo a fost pus jos de o lovitura de picior a unui redutabil tehnician mic (Kaoklai) in schimb a fost foarte la obiect aparand loviturile unui tehnician inca mai complet de masa destul de apropiata (Bonjaski) si a dovedit ca poate specula instantaneu greseala unui boxer (Botha) de a incerca sa aplice lovituri de picior. Botha practic a incercat un singur lowkick si asta l-a costat din prima meciul. Mo devine un ins periculos pentru nume mari cu treaba asta.

Leko are sanse discutabile de a ajunge in K-1 datorita modului cum au scapat de el prima data. S-a intamplat ceva interesant insa - omul care a fost miezul conflictului (Bas Boon, managerul Golden Glory) tocmai a fost la o ceremonie foarte solemna unde Seidokaikan i-a decernat 1-dan lui si celuilalt luptator "incomod" de la Golden Glory - Semmy Schildt. Asta reprezinta un mesaj de reconciliere cu japonezii cat se poate de explicit si Schildt are un loc in Final Elliminations. Interesant ca Schildt are in palmares un egal cu Hoost, de care Leko s-a izbit de fiecare data ca de un zid, si egalul acela a fost mai mult o infrangere dar deh, pentru ca era Hoost a fost considerat egal. Hoost insusi, comentand prestatia lui Schildt la K-1 Bercy a recunoscut indirect dar cu destul de mult fairplay ca Semmy i-a pus probleme grave, spunand "poate cineva din luptatorii turneului imi da si mie o lectie despre ce aveam de facut la acel meci". Incat Schildt poate fi si luptatorul prin care sa se produca reconcilierea si un "underdog" periculos pentru cam oricine il intalneste. In Elliminations va da de Jerome Le Banner, e printre putinii care are parametrii optimi sa poata face fata la soiul de luptator care e Schildt, dar nu mai e in anii dintai. Singurul care l-a invins categoric pe Schildt dintre cei "mari", Ignashov, nu este anul acesta in turneu si genunchiul lui accidentat pare sa-i puna probleme grave.

Au ramas doua wild-cards (locuri libere la discretia promotorului) intre cei 16 din care se vor alege cei 8 participanti la turneul final. Cand se vor anunta vom sti cel putin care sunt previziunile rezonabile pentru anul 2005.

- Spinoza, "Etica"

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 23, 2005 5:29 pm 
Neconectat

Si eu as paria pe LeBanner dar cum o sa se inscrie foarte multi lupatatori anul acesta, s-ar putea sa se schimbe situatia.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 24, 2005 4:34 am 
Neconectat

Cei 8 de la WGP au fost stabiliti la Osaka. Si anume : Jerome Le Banner, Ray Sefo, Remy Bonjaski (care era pe card din oficiu, dar in plus a castigat superfight-ul cu Alexey Ignashov la Osaka), Musashi, Semmy Schildt, Hong Mam Choy, Ruslan Karaev.

In ordinea ascendenta a posibilitatilor si anticiparilor posibile :

Karaev este nou-venit, a facut figura foarte frumoasa castigand ultimul turneu de la Las Vegas dar cu putin inainte de asta Sefo a avut de lucru cu el numai ceva mai mult de jumatate de minut. E putin prea devreme in WGP, dar probabil ca va deveni din ce in ce mai puternic cu timpul.

Hong Mam Choy : este un fel de Sapp nr. 2 cu ceva imbunatatiri (dovada ca l-a batut binisor pe Sapp la Osaka). Enorm. 2,18 cu 160 kg. Dezlanat tehnic, dar probabil va face probleme prin capacitatea de incasator. Nu vad totusi pe niciunul din contenderii mari avand probleme reale cu el dincolo de cea zisa, poate cu exceptia lui Musashi, care la 1,85 cred ca trebuie sa dea ceea ce ar fi highkick pentru el ca sa-i atinga ficatul :) Si alta arma Musashi nu prea are la diferenta asta de dimensiuni, sau poate ma insel eu.

Schildt : cel mai periculos underdog. Tot cam 2,18 dar stau foarte bine pe el, dovada ca Bonjaski in anul cand a luat prima data WGP a incasat-o rau de la el, la putin timp dupa ce Hoost a obtinut un "egal de politete" care de fapt era mai mult infrangere. Schildt nu e foarte spectaculos nici foarte compact tehnic dar are lovituri extrem de brutale si un arsenal destul de complet brat-picior-genunchi. A castigat fara mari probleme K-1 Bercy.

Musashi : il tin in brate, lucru deja arhi-stiut, arbitrii. In rest Musashi face minimul necesar ca sa puncteze fara sa se uzeze. Are experienta indelungata a tacticii asteia si un box ceva mai bun in ultima vreme.

Sefo : In absenta lui Hoost singurii doi care se stie sigur ca i-ar face probleme sunt Bonjaski si Musashi. Bonjaski s-a lansat in Japonia chiar printr-un TKO dat lui Sefo, cu rafale de lowkick. In repriza a 4-a Sefo nu a mai putut continua. Bonjaski are un stil de ring incomod pentru Sefo, si anume obstructioneaza bine la brate, uzeaza la rezistenta fizica si intre timp maltrateaza cu lovituri de picior tot ce prinde. Sefo este cu 13 cm mai scurt, si a trece printr-un baraj de asa ceva costa enorm. Musashi i-a facut problema unei lupte in 4 si anume Sefo l-a invins pe el dar nu si cei 3 judecatori :) In rest, Sefo i-a rupt maxilarul lui Le Banner (!), l-a scos din lupta rapid pe Karaev, i-a dat un KO brutal lui Sapp (si nici pe Choy nu-l vad bine la cat e de lent si dezlanat) si probabil chiar si gigantul celalalt din joc, Schildt, ar avea probleme serioase.

Le Banner : ar putea fi marele favorit de anul acesta. Stilul lui e mai incomod pentru Bonjaski, bratul se pare ca nu-i mai face probleme, Musashi nu a putut fi ajutat de arbitri pentru ca a facut cunostinta cu podeaua rapid, Schildt nu poate fi o problema foarte mare pentru ca JLB nu se sperie si nu-si descompune ofensiva la luptatori masivi (Sapp in stand-up cu JLB parea un biet sac de box). Ramane necunoscuta Sefo. Nu s-au mai intalnit de la acel KO cumplit niciodata. JLB era pe punctul de a castiga meciul, Sefo fusese numarat odata, dar JLB a avut o imprudenta de ofensiva prost calculata si a incasat unul din cele mai brutale crosee de spate vazute vreodata in K-1.

Si desigur, reigning champion Bonjaski. Bonjaski l-a facut de ras pe Musashi de doua ori, cu arbitri cu tot. Si anume reprizele de prelungiri inutile ale celor doua intalniri au insemnat mai multa bataie sora cu moartea si tot nu au adus nimic in plus. Bonjaski a avut probleme cu puncheri brutali si/sau masivi (Mo, Filho) si cu luptatori agili care au joc bun inainte-inapoi (Leko, dar Leko lipseste). Schildt insa este prezent si este in crestere tehnica si de forma. Stanga lui Le Banner ar putea sa-i faca aceeasi figura ca dreptele lui Leko, Mo si Filho. Bonjaski in schimb poate sa-i caute ficatul la fel ca lui Musashi decat ca mult mai atent si mai la obiect pentru ca JLB nu este un luptator rezistent la uzura si daca nu-si poate impune ritmul si agresivitatea tinde sa capete fisuri defensive.

Cam asta e tabloul celor 8 "mari" de anul acesta, nu au fost anuntate inca meciul rezerva si nici superfight-urile.

- Spinoza, "Etica"

Sus

Subiectul mesajului: nu lipseste unul?
MesajScris: Mie Oct 05, 2005 2:38 pm 
Neconectat

unicorn... frumoasa prezentarea... dar mie mi se pare ca lipseste un luptator.vad doar 7 fighteri! ultimul sa fie Mighty Mo ?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 06, 2005 5:07 am 
Oh, sorry. L-am uitat tocmai pe Peter Aerts. Aerts l-a invins pe Mo prin KO/TKO de lowkick. In cursul meciului a suferit insa o redeschidere a taieturii vechi la tibie (de la meciul revansa pierdut contra lui Leko din 2003), o accidentare veche si destul de urata. A fost pe punctul sa trebuiasca sa se declare RSC dar medicii au reusit sa opreasca hemoragia, ceea ce a ridicat unele controverse (conform regulilor vechi, era interzis sa se intervina cu bandaje sau comprese pe o taietura, ele au fost insa modificate recent). Aerts este un luptator cu experienta, cel mai vechi si cel mai titrat dintre actualii participanti (3 WGP la activ) dar probabil a cumulat foarte multa uzura. Aerts va lupta contra lui JLB si probabil va face tot posibilul sa-i faca viata grea, insa nu cred ca Le Banner in revenirea actuala de forma are probleme reale cu Aerts, cu atat mai mult cu cat si dupa un picior in cap a fost in stare sa depaseasca momentul dificil si sa-i administreze un KO cu ani in urma, cand Aerts era mult mai puternic decat acum. Evident, la nivelul asta orice minima greseala se poate plati scump, si ar putea fi sansa lui Aerts. Dar asa cum am vazut lucrurile tind sa pariez pe Le Banner acum.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 06, 2005 11:41 pm 
Neconectat

bonyasky e un baiat dragut,nu stiu ce va tot luati de el..daca ar mai concura cro cop mi-ar place sa-l vad castigator dar asa ceva nu cred ca o sa mai vedem.acum o sa concureye feitosha desi nu imi prea place de el mi-as dori totusi sa castige pentru ca e de-al nostru.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 07, 2005 12:38 pm 
armani pariaza pe samy schilt .e mare e destul de tehnic pt. gabaritul sau si mai mult e un luptator incomod pt. oricine .
mie mi-ar placea sa il vad pe sefo incoronat ca rege .
om trai si om vedea
lova

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2