Acum este Mie Noi 22, 2017 9:37 am

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lokal kombat
MesajScris: Vin Feb 11, 2005 2:52 pm 
Neconectat

nu am stiut unde sa scriu
dar scriu aci
am auzit ca azi este ceva in cluj
lokal kombat
unde vin multi lupatatori cunoscuti sau ceva de genu...
cine stie unde poti lua bilete...
ca stau in zalau si nu e mult timp sa ajung in cluj dar fara bilete...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 11, 2005 7:39 pm 
Neconectat

Deja e prea tarziu...biletele sunt epuizate, iar gala incepe la ora 22:30. Pacat ca nu mai poti sa ajungi...ai fi avut ce sa vezi cu siguranta. Vin foarte multi sportivi de un inalt nivel tehnic. Oricum vezi ca se televizeaza pe protv.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 12, 2005 12:37 am 
Pacat ca inaltul nivel tehnic al romanilor e cam jalnic. Lupte chinuite, lipsa de tactica, lipsa de conditie fizica sau dozare a efortului, lipsa de timing si multa ciobaneala. Una peste alta, vorba protevistilor care reusesc sa faca din orice lucru bun o mare porcarie, am vazut o bataie pe cinste. Adica nimic care sa aiba de-a face cu meciurile din circuitele internationale ca sa nu vorbesc de artele martiale. Si uitati-va si la publicul care merge la minuatele gale romanesti - manelisti, bodyguarzi si producatoare. La mai mare!

PS. ce ma enerveaza cel mai tare e ca vestitul Iftimoaie care e un tehnician desavirsit la fel ca vecina mea, pensionara de la etajul 3, intra pe melodia lui Andy Hug in ring

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 12, 2005 1:12 pm 
Neconectat

nashpa ca eu nu am ajunss :((
dar am vrut nu am mers numai ca nu am avut bilet

Sus

Subiectul mesajului: Anti-vizitator
MesajScris: Mar Feb 15, 2005 6:59 am 
Draga

Exista totusi cateva lucruri pe care Iftimoaie le are in comun cu Andy Hug. O sa ti le enumar pe scurt : sunt acelasi semn zodiacal, sunt ambii self-made men, vorbesc mai putin decat lovesc, si last but not least - cand a debutat in K-1 cu un stil total inapt via obiceiurile din kyokushin pentru stilul de lupta cu manusi, si a luat cateva batai crude, si Andy Hug a avut o pletora de tzutzeri pe coada care-i cantau cantece de sirena. Aia a lu' Vasile Roaita. Exista si cateva nepotriviri : pe Hug l-au persecutat niscai unii dintr-o "anume parte a kyokushin-ului" (scuze de sintagma iliesciana) care ulterior au si fost cauza de multe factionisme, si care ulterior mortii lui ii ling piedestalul exact pe unde le cazuse gainatzul. Urla forumurile prin strainatati de proteste la adresa ipocriziilor astora. Nu te mai enerva atata in numele melodiilor sacre pana nu citesti cartile despre cat a avut de patimit Hug tocmai de unde ar fi trebuit sa vina oarece respect. Oricum, Iftimoaie e nitel mai inaccesibil la politica. Pe Hug l-a ucis leucemia, sa speram ca nu e cazul cu Iftimoaie. Iar nobletea artelor martiale la noi - mai va. Pana una alta li se potriveste mai bine termenul de nobletea gumarilor si ametitoarea profunzime a obiceiurilor fanariote. Si anume - the toes you step over today are regularly connected with the ass you will be compelled to kiss tomorrow, pure Romanian fashion. Provided that you are heavy enough to step over such toes or high enough to kiss such ass. Asta ca sa lasam la o parte ca n-ai de unde pretinde nivel martial intr-un loc unde abunda cunoscatori ai sportului de nivelul asta jalnic.

My total lack of compassion

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 15, 2005 11:11 am 
Neconectat

Nu vreau sa ii iau apararea lui Vizitator, dar compararea lui Andy Hug cu Iftimoaie mi se pare exagerata. Or fi nascuti ambii sub aceeasi zodie, dar aici se cam opresc asemanarile. Andy nu e self-made, ci a crescut intr-un sistem foarte bine pus la punct si a avut antrenori seriosi. Ca mai tirziu a inceput sa se antreneze singur sau cu prietenul lui Wedel, asta e altceva. "Factionismele" despre care vorbesti nu au nici o legatura cu Andy, ci eventual cu moartea lui Sosai si cu modul destul de ciudat in care a lasat lucrurile in urma lui.

Iar din punct de vedere tehnic, iarasi nu prea are rost asemanarea intre Andy si Iftimoaie. Andy era un tehnician desavirsit. Iftimoaie este de admirat pentru inima lui mare, pentru spirit, pentru curaj, dar nu cred, din pacate ca are vreo sansa se se apropie macar de nivelul tehnic al lui Andy Hug.

Andy a fost si este iubit de catre toti practicantii de Kyokushin. Ca la nivel inalt, mai ales in Japonia, i-a deranjat pe multi e urmarea faptului ca le-a cam stricat socotelile. Oricum, ma bucur ca romanii il apreciaza pe Iftimoaie si ca au descoperit gustul luptelor full-contact.

Sus

Subiectul mesajului: Anti-vizitator
MesajScris: Mar Feb 15, 2005 3:40 pm 
Eh, vedeti. Ajungem sa ne disputam un teren creat de o ipoteza sucita. Si anume, dl. Vizitator presupune ca intrarea pe aceeasi melodie de ring e un semn de infatuare. De unde stie dansul ca nu e un semn de emulatie ? Nu-i voie ? Cand cineva arboreaza emblema kyokushin sau ideogramele, e semn ca se da Francisco Filho ? S-a dat interdictie la idealuri ? Poate Iftimoaie e perfect constient de ce-l separa de Andy Hug si pur si simplu vrea sa-i poata semana candva. E o ofensa ? Punand lucrurile din perspectiva d-lui Vizitator am sa citez o anecdota veche.

Toulouse-Lautrec a expus intr-o galerie un tablou cu un cuplu care se ducea in dormitor, evident nitel mai fara haine decat permiteau gusturile vremii. O doamna indignata il abordeaza cerandu-i ritos explicatii pentru scena aia "oribila" si intreband "ce l-a putut inspira sa puna o dezmatata cu un satir" pe panza. Raspunsul lui Lautrec : "Draga doamna, nu e nici o dezmatata. E o distinsa doamna din inalta societate care intra in camera nuptiala dupa cununia ei cu domnul acela. V-as fi recunoscator sa nu murdariti in continuare tablourile mele cu mintea dv."

Desigur, e vorba de inca o ironie nitel piezisa. Iftimoaie nu e Toulouse-Lautrec nici cat ar putea fi Andy Hug si de data asta in mod sigur nu-s aceeasi zodie, Lautrec nu rupea capete si Iftimoaie Doamne-fereste nu e schiop din nastere. Dar am si eu un comentariu : forumul asta e la inceput si un "Vizitator" incepe sa apere frumusetea artelor martiale in termenii care se vad. Eu am simtit nevoia sa o apar in termenii astilalti. Clar de ce, nu ?

Sus

Subiectul mesajului: andy vs iftimoaie
MesajScris: Mar Feb 15, 2005 3:41 pm 
dragilor, orice comparatie a lui iftimoaie cu marele hug este inoportuna , deoarece o fi avand iftimoaie spirit , inima mare de luptator si mult curaj ( calitati pe care le apreciez foarte mult la el ) , insa pe langa toate astea andy mai avea " o caruta " de alte calitati , iar daca vb doar despre cele ale lui iftimoaie , inmultim cu 10 si descoperim o parte din andy hug
tot respectul pt. iftimoaie , care este unul dintre lokal cobatistii :) care imi plac , insa haideti sa ramanem cu ochii deschisi si sa vedem diferentele

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 15, 2005 3:48 pm 
Daca d-lui Vizitator nu-i e clar de ce, ca adminilor sunt convins ca le este, risc si o explicatie ironica : e plin netul martial de Lautreci care scriu schiop. Da' uneori se intampla si anticorpi :lol: :lol: :lol:

Iertare (sincer !) daca am ofensat pe cineva cu pretentia de anticorp. Este pur fictiva. :lol: :lol: :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 16, 2005 1:39 am 
haideti mai bine sa ne spunem parerea despre "fenomenul " lokal combat sau alte chestii de genul si diferentele existente sau nu, dintre aceste fenomene mioritice si k1 .
pana la urma andy ne-a incattat ochii si inimile , acum e randul lui iftimoaie sa incerce acelasi lucru .succes .
eu cred ca incercam sa ne apropiem de marele circuit de k1 insa se prea poate ca am luat-o pe un drum gresit , acela al meciurilor trucate ( a se citi zmarandescu si oponentii lui care l-au cam zapacit .scuzati-mi expresia) sau a meciurilor impotriva anonimilor.stiu ca asa se creaza iamginea unuor luptatori , prin meciuri usurele ca apoi sa ajunga sus.ideea e cat de sus putem ajunge in acest fel.mai vb

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 16, 2005 9:11 am 
Neconectat

In legatura cu Smarandescu, in loc sa isi construiasca imaginea in meciul cu Brecht, si-a darimat-o total si pe cea pe care o avea. A fost o mincare prea greu de digerat pentru el. Si acum ma prapadesc de ris cind imi aduc aminte ca a stat vreo doua minute la sol dupa o lovitura de genunchi in ficat si arbitrul s-a facut ca nu intelege. Iar apoi s-a dovedit total lipsit de fair play afirmind ca a fost un meci echilibrat, in loc sa recunoasca adevarul, cum ar fi facut un practicant adevarat de arte martiale. Acum, in incercarea de a-si reconstrui imaginea a inceput sa isi aleaga adversari cu mult sub nivelul lui, cum a fost bietul Profu de karate.
Sunt foarte curios cum va decurge lupta lui Iftimoaie cu Brecht. Sunt mai mult curios din punct de vedere al deznodamintului, pentru ca din cel al calitatii luptei nu am asteptari foarte mari. Ambii luptatori sunt foarte rigizi si nici unul nu exceleaza la tehnica de picior. Cu exceptia acelui KO pe care Brecht i l-a administrat lui Carter Williams. Unic!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 16, 2005 5:04 pm 
Neconectat

Mai intai - "antivizitatorul" de mai sus imi apartine :) Acu' m-am inregistrat "cu acte in regula", sorry de intarziere.

La subiect : meciul cu Wallis inca e de domeniu proiect, si e clar ca pentru Iftimoaie e un "grudge-match indirect" si anume incercarea de a demonstra ca se descurca mai bine decat Zmarandescu.

Pana la ora asta, Iftimoaie i-a invins pe doi participanti la turneul K-1 Italia de anul trecut, unde lui i s-a acordat numai un meci rezerva, si anume Percovici (quarterfinalist) si Bodrozic (semifinalist), ceea ce e un argument bun pentru promotor ca are o sansa pentru turneul de anul acesta.

- Spinoza, "Etica"

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 16, 2005 11:16 pm 
Neconectat

Oricum, Iftimoaie are sanse mult mai mari decit Smarandescu sa il bata, pur si simplu pentru faptul ca nu evita lupta si ar putea prinde o lovitura norocoasa cu pumnul. Din pacate e foarte vulnerabil, poate mai vulnerabil decit Smarandescu la incasat de genunchi, inclusiv in zona capului, pentru ca merge cu el inainte cind ataca.
Cine stie...

Si bine ai venit pe la noi, Unicorn :) Te mai asteptam.

Sus

Subiectul mesajului: iftimoaie
MesajScris: Vin Feb 18, 2005 11:40 am 
Neconectat

ci totii ne dorim ca un roman sa ajunga cat mai sus in circuitul k1, sau cel putin sa ajunga in marele circuit.aici insa daca vb desre iftimoaie , putem spune si bune si rele.din pc.de vedere tehnic , lasa destul de mult de dorit.desigur are lovituri bune de pumn , insa la capitolul tehnica de picioare sta destul de slab.apoi tactica lui este cam aceeasi la fiecare meci.se arunca cu capul inainte si loveste cat poate de tare cu bratele in speranta ca va prinde o lovitira de ko.ceea ce eu apreciez cel mai mult la ionut este spiritul de luptator si bunul simt.nu l-am vazut hazardandu-se in decalaratii la adresa adversarilor lui asa cum fac altii.....
in romania suntem la inceput , insa sa speram ca se vor ivi luptatori care sa ajunga sa lupte de la egal la egal cu un aerts, ignashov sau hoost.
ne mai vedem

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 19, 2005 12:28 am 
Neconectat

Eu cred ca ar trebui sa priviti cu un ochi mai putin tehnicist si mai mult de tactician la Ionut. Judecata asupra unui profesionist nu se emite cu modalitatile tehnice de a judeca un examen de grad. Pentru mine personal, care nu-s tocmai de ieri in sporturi de ring, e un motiv de iritare permanenta superficialitatea unor abordari critice care, din ce stiu, pe Ionut il lasa absolut rece. Am sa va dau un singur clou - numarati cati luptatori cu garda aparent impecabila si-au luat pumni in plina figura si cate lovituri a incasat Ionut cu stilul asta asa "sare cu capul inainte" pe care i l-au consacrat comentarii de duzina. Ca daca am de vorbit de calitati combative, pot spune asa : este clar deficitar la tehnica de picior insa nu-i lipseste. Am vazut lucruri evoluand din punctul asta de vedere, si nici inainte de asta nu era chiar paralel. In privinta bratelor insa, este cel mai complet arsenal vazut de mine la luptatorii romani - spunand arsenal nu vorbesc de a arunca brate elegant dar fara obiect. Are o viteza de executie care-i umbreste acuratetea, dar asta nu va ramane asa mult timp daca lucrurile continua la rata actuala a progresului. Este singurul pe care l-am vazut deschizand cu eficienta pentru ofensiva si anihiland cu eficienta pentru defensiva toate unghiurile de atac de brate - si anume cele doua laterale si linia centrala. Stilul este incomod pentru adversari, si nici cei mai puternici pe care i-a avut pana acum (in ordine, Roger, Venetiaan, Percovic, Vosnovic, Bodrozic) nu au reusit sa se desfasoare tactic, Venetiaan beneficiind de exploatarea unei greseli, iar ceilalti pierzand meciurile). In ciuda acestui fapt, si in ciuda faptului ca nici un alt roman nu a luptat o succesiune asa stransa de meciuri de dificultatea asta, stau toti sa-i caute nod in papura. E vizibil si de ce - le-a incurcat socotelile multora. Adio burse de mii de euro pe lupte cu nu se stie cine. Stacheta se duce sus. Indiferent ce se intampla de acum, nivelul meciurilor a fost fortat dincolo de batai cu insi la primul meci sau cu adversari despre care nicaieri nu se stie cum ii cheama.

Eu astept insa ca acest exemplu sa fie urmat acolo unde merita, de defectele proprii e cazul sa fie lasat el si antrenorul sa se ocupe. Si : e o marca de intelegere proasta a sportului sa se interpreteze defensiva numai ca blocaje si eschive, uitand conceptele de footwork, de absorbtie in unghi de impact minim, de a crea false tinte adversarului sau de a aborda mai creativ concepte clasice. Nu spun ca e o marca de perfectiune, si in orice caz sunt lucruri pe care nu le-as arata unui amator, ca pot genera obiceiuri proaste. Dar pana una alta, s-a descurcat minunat cu ele, la o varsta la care altii sunt tari in vorbe si in adversari slabi.

Daniel Ghita si Ciprian Sora sunt buni tehnicieni, dar ghinionul (pe care nu l-au meritat) a fost ca subdezvoltarea indelungata a scenei locale le-a limitat sever accesul si la resurse si la meciuri in care sa-si poata demonstra si creste valoarea. Se poate prevede fara a risca prea mult ca lucrurile se vor schimba, mai ales ca Ghita e si singurul tehnician bun care e mai tanar ca Ionut. Exista si evolutia inca timida a lui Mihai Golescu, el este cel mai tanar, si probabil ca are nevoie de inca mai mult timp de munca si nu pe ultimul loc sanse rezonabile de manifestare. Restul lumii au de depasit inca sfera (scuze) palavre si iluzii. Catalin Zmarandescu e un luptator bun dar are doua probleme - varsta destul de inaintata si activitatea indelungata intr-o disciplina cu reguli mult diferite. Sub rezerva asta, probabil ca este capabil sa faca inca multe surprize. Dar deocamdata ar fi cazul sa nu i se ofere concesii vizibile pana si din sala. Nu cred ca-i ajuta.

- Spinoza, "Etica"

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2