Acum este Mie Noi 22, 2017 9:40 am

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 21, 2005 1:10 pm 
Neconectat

Unicorn, uite un alt comentariu de duzina, dar care exprima cam ce simt cind privesc un meci de-al lui Iftimoaie: indiferent cit de eficient ar fi stilul lui pe care tu il vezi ca pe un sistem bine pus la punct si eu ca pe o un haos total, mie nu imi face absolut nici o placere, estetic vorbind, sa il urmaresc. E total lipsit de eleganta si mi se pare un fel de Hulk nevinovat a carui preocupare este mai nou sa se umfle tot mai mult in loc sa se ocupe de imbunatatirea tehnicii. Imi vine sa pling cind il vad cum loveste mawashi gedan, spre exemplu. Pe de alta parte, ma bucur foarte mult ca nu il afecteaza in nici un fel comentariile de duzina, nici nu ar trebui sa se intimple acest lucru, dar fiind persoana publica, e normal sa se exprime lumea in legatura cu el.
Iar tie iti sta foarte bine in aparator fervent al lui, atita ca lumea nu are nimic personal cu el, ci se incerca un fel de discutie critica in legatura cu ridicarea lui la statut de super-fighter. Ceea ce, evident, mie mi se pare exagerat. Pe de alta parte, nici nu prea are concurenta, asa ca ...Romanie, plai de dor...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 22, 2005 12:57 am 
Neconectat

Recunosc ca sunt probabil subiectiv. Ne cunoastem, cand a calcat prima data in Ro dupa o lunga absenta am avut parte de favorul nesperat sa tina un prim antrenament in sala mea. Ii cunosc si vederile tehnice, si destul de multe din ce poate, si destul de multe din ce nu poate inca. Iritarea mea nu provine din criticile care i se aduc in sine, ci din totala lipsa de condescendenta fata de palmaresul lui (el este real, si numai dezinformarea crasa din Romania il pune inca in umbra), timp in care oameni care au parte de meciuri pe potriva lor (adica oponenti slabi sau in cel mai fericit caz asa-si-asa) au piedestalele garantate de faptul ca sunt ceva mai mimetici cu obiceiurile consacrate. Iftimoaie nu e un sportiv textbook, ceea ce nu-l impiedica sa stie foarte bine obiceiurile textbook. Pentru cine e in dubiu, se pot consulta CD-urile din "arhiva unicorn". Pentru cine e inca in dubiu - a se vedea ca tine stagii tehnice privite unanim drept foarte bune de cei care le parcurg. Exista insa o evolutie naturala a unor luptatori care nu poate fi accelerata artificial pe prea multe cote odata. Problema kilogramelor bunaoara - Ionut a mai fost odata la 102 kg, nu i-a priit acolo, s-a intors mai jos, a mai stat un timp acolo, e cazul sa urce din nou, pentru ca la supergrei "size really can matter". Exista un prag (cel consacrat de despartirea intre categoria grea profesionista, 95 kg, si open) care nu se poate trece uneori decat dificil. Asta pe o mana. Doi - alonja sub medie este un parametru foarte limitant pentru tehnica atunci cand sunt si alte probleme pe lista. Te poti bate foarte curat... si mananci omor, ca sa folosesc o expresie mai "dupa ureche". Modul de a depasi dezavantajul de alonja poate fi clasic sau mai putin ortodox. El l-a ales pe cel total neortodox, tinand cont si de armele preferate (box la corp). Ca veni vorba de asta - in kyokushin e o placere sa dai lowkick sau orice fel de picioare cat incape fara teama de brate la cap, nu ca n-ai ce pati si fara alea, problema lipsei de coerenta tehnica se pune numai ca de-merit al sportivului. In sportul cu manusi e putin altceva. Daca ai anume parametri fizici si neglijezi ce ti se intampla din cauza lor, risti sa pici in proverbul ala cu "mai-binele care e dusmanul binelui". Dar repet, ce e cu adevarat iritant este cautarea de nod in papura unui om cu rezultate reale si tangibile, timp in care performantele celor din jur sunt luate la ambalaj, nu la substanta, last but not least "amicii fairplay-ului" mai recurgand si la adusul dupa ureche al discutiei - si anume si cand are un meci tare si reusit, dansii conchid ca a fost aranjament. A hi. Ce vad eu e ca au apus vremile cand ieseai pe sticla si bateai un malac oarecare si puteai ridica pretentii. Odata cu venirea lui Iftimoaie in Ro au inceput necazurile la capitolul "numai adversari facili". A avut si el doi mai facili - Reveillon din cauza varstei si Tete din cauza varstei si uzurii, insa cu ceilalti doi s-a vazut ca nu e joaca apropos de K-1. S-au gasit pana si pentru aia prooroci ai pesimismului, ca nici Bodrozic nu e mare scula (cum a ajuns in semifinalele K-1 Italia si cum l-a batut pe Pavel Majer dupa ce Majer tocmai isi adjudecase scalpul lui Pettas nu se intreaba niciunul). Misto, ce sa zic. Concluzia e ca domnesc o iritare si un aer de rea-credinta vizibila. Nu e corect si nu e nici profitabil. Mai fiind si clar din punctul meu de vedere ce tatici ai obiectivitatii sunt de cele mai multe ori cei care se grabesc la datul din buze - de obicei ei apartin taberei celor "deranjati" intr-un fel sau altul de treaba asta, si ce e si mai pertinent e ca sufla in draci trompeta unor insi care la varsta lui Iftimoaie erau cel mult campioni nationali de amatori, si pana si pentru aia se facea mare tam-tam. Sau care au fost medaliati internationali dar la doua categorii sub open. Nu am nimic nici cu aceia, sunt sportivi care au muncit mult, au meritele lor. E ciudat insa sa le fie deservite in felul asta. Si ma intreb si, daca scandalul e atat de mare cand isi castiga meciurile, ce-o sa faca haitele astea de binevoitori cand doamne-feri pierde vreunul. Ca asta e, numai cine tinteste jos nu greseste.

Evident, toata treaba asta din punctul meu de vedere nu are pana la urma de-a face cu Iftimoaie insusi, desi asa cum am zis, m-as putea autosuspecta de subiectivitate. Dupa cum ati remarcat, nu e genul caruia sa-i pese, si bine face. Problema mea este a atmosferei cumplit de pacatoase din jurul luptatorilor. Dovedeste ca mai avem mult de invatat pana sa ajungem la concluzia ca si in sporturile de lupta valorile coexista fara sa se distruga reciproc.

- Spinoza, "Etica"

Sus

Subiectul mesajului: armani
MesajScris: Mar Feb 22, 2005 1:04 am 
Neconectat

draga unicorn , as vrea sa se inteleaga ca nimeni nu are ceva personal cu iftimoaie sau cu vreun alt luptator roman .simpla formulare a opiniei nu este altceva decat aprecierea sau dezaprecierea modalitatii de exprimare in ring a unuia sau altuia .noi , cei are stam la tv si privim aceste meciuri ne dorim sa vedem tactica , tehnica , sprit de lupta , "manifestari martiale " veritabile si nu "apucaturi stardale " ( nu e cazul lui iftimoaie ) si ne formulam opiniile in functie de acetse criterii.nu vad de ce acest lucru ar ofensa pe cineva , fie vb. chiar de persoana de care discutam .poate critica noastra este uneori acida deoarece avem termen de comparatie, circuitul k1 .dar si aici avem destule critici vehemente la adresa unor luptatori , asa ca daca vom aduce in discutie vreu luptator strain vei vedea opinii pro si contra .cazul iftimoaie nu mi se pare un caz excesiv criticat , ci mai degraba un subiect in care noi ne expunem pc. de vedere . in ceea ce priveste alti luptatori romani , de ex. mie mi se pare ca daniel ghita este cel mai bine pregatit tactic dintre luptatorii romani.este tanar si cu putina sansa cred ca va ajunge destul de sus.insa despre ghita poate alta data .
inchei spunand doar ca forumul asta nu are menirea si nici intentia de a desfiinta in vreun fel imaginea unui luptator roman ci mai degraba aici ne dam si noi cu parerea despre acest fenomen al artelor martiale, ca se stie, tot romanul se pricepe la fotbal, politica si mai nou la meciuri de k1 .sa ne fie cu iertare .

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 22, 2005 1:31 am 
Neconectat

LOL @ fotbal si alte alea inclusiv K-1 :) Ca sa relaxez atmosfera va citez una zisa in direct de cineva : Ce mah, tu te pricepi la k-1, cand ai jucat tu in k-1 mah ? No comment :P

Da, inteleg perfect punctul de vedere. Daca insa privesti mai sus, pana si melodia lui Andy Hug a parut o ofensa (si nu este, cel putin nu in intentia cu care a aparut cu ea). Asta mi s-a parut excesiv.

Apropos de critici : sunt insi in K-1 si in alte locuri din sport pe care si eu ii incadrez la capitolul "I love to hate'em". Fiecare are dreptul indiscutabil la preferinte personale. As disputa oricand insa (si oricui) ideea ca Iftimoaie e un sportiv haotic. Daca ajungem vreodata sa ne intalnim, poate povestesc si de ce, pentru ca aici pe forum ar lua tone de siliciu sa descriu in cuvinte ceva ce poate reda un simplu gest sau o imagine. Nici Cyril Abidi nu e un sportiv haotic, nici Gary Goodridge, nici macar Jan Nortje. Daca ar fi fost asa ceva, ar fi avut probleme mari mult mai repede. Fata de toti cei citati Iftimoaie are niste lipsuri (unul important fiind experienta comparabila) si in mod sigur niste plusuri. Le pot mentiona si pe alea. Daca e sa analizez la preferinte personale, nici mie nu-mi "place" stilul lui. Eu is fan Stefan Leko si Ray Sefo de cand i-am vazut, si nu seamana cu niciunul Ionut :) As fi insa fericit sa vad macar incercari timide de a analiza (suntem totusi insi cu pretentia ca vrem sa ne pricepem la sport, huh) niste obiceiuri de ring si consecintele lor vizibile si cat-de-cat cuantificabile asupra adversarilor si asupra evolutiei sportivilor. O sa citez doua care sunt oful meu apropos de multe "nestiinte pardosite cu ifos". Exista si pe site-uri de box un articol foarte frumos al unui mare antrenor care se cheama "the lost art of body punching". Iftimoaie e singurul din Romania la care am vazut incercarea (reusita in materie de scop propus, chiar daca nu in materie de eleganta look-ului) de a practica asa ceva, punand si o defensiva aproape impecabila contra genunchilor (care sunt pericolul "natural" la faza asta). Un al doilea : obiceiurile de inchidere a distantei. Pentru multa lume cu pretentii tehnice, la noi ele sunt inca un capitol blank de blank si sorry, vad n domni antrenori punand palmare in maini la faza asta si tinandu-le, scuze, ca pe un sac cu manere. Culmea e ca fix multi din astia sunt cei mai acerbi critici. This alone speaks something. Nu ma pretind cunoscator, dar sunt, afara de Stefan Leko si Ray Sefo, un fan inrait al parabolei Zen cu discipolul care nu-si golea ceasca :) Noah, ce bine ar fi sa putem cadea la pace si cum arata golirea cestii. Din pacate tocmai asta face realitatea atat de complexa fata de parabole :)

- Spinoza, "Etica"

Sus

Subiectul mesajului: armani
MesajScris: Vin Mar 04, 2005 3:31 pm 
Neconectat

recent am vazut cateva filmulete ci cro cop si sincer m-a speriat omul asta .
nu stiu cine ar putea sa-i faca fata in acest moment in pride, marea intrebare ramane insa cum s-ar descurca in k1.stim cu totii ca este un luptator exceptional si mi-as dori foarte tare sa il vad in circuit .in orice caz are cel mai napraznic jodan mawashi din cate am vazut .
love

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 05, 2005 1:18 pm 
Neconectat

In K-1 i-a invins pe Sapp, pe Bonjaski si pe Hunt (performantele maxime dinaintea retragerii din circuit). A fost finalist al circuitului in '99 (pierzand la puncte finala cu Hoost). Nu a putut trece niciodata de Hoost nici inainte de asta(3 infrangeri consecutive). Din infrangerile recente (si foarte rare) - a mai fost invins de de Mike MacDonald (care i-a "gasit" barbia descoperita).

- Spinoza, "Etica"

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 12, 2005 1:19 pm 
Neconectat

OSU! fiind vorba de local kombart... ce parere aveti de... Gombos Attila? va place cum lupta... daca l-a vazut cineva... fiindca a avut doar trei meciuri in LK! 2 castigate..,. si un egal cu un bielorus de 18 ani! Gombos are 30! Dc l-ati vazut... ce parere avetzi!? si.. daca s-ar face un sistem piramidal cu ceiami buni luptatori romani... care ar fi finalistii... dar acstigatorul! OSU!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 12, 2005 1:22 pm 
Neconectat

scuze pentru greselile de scriere... asta e pt. k scriu prea rpd si.. mai gresesc... suntem oameni nhu?! :) OSU!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Lokal kombat
MesajScris: Mar Feb 09, 2010 11:43 am 
Neconectat

Nu mai deschid un nou topic, il voi reanima pe acesta.

Ce ziceti de C.Morosanu? Cu toate ca nu pare sa stie carte,dar are o vointa puternica si pofta de lupta, si pe cat de fioros pare pe atat de bun am senzatia ca este (bun cu alti oameni)
Care sunt sansele lui cu Ruslan Karaev?

Vi s-a parut drept rezultatul finalei dintre Barbu si Salmond?

Ce spuneti de intregul eveniment ce va avea loc la Bucuresti? Acea gala K1 a carei imagine este Remy.

Dar de luptatorii ce vor urca in ring ?(cei care sunt anuntati deja)

Sper ca nu plictisesc pe nimeni cu aceste intrebari.

osu

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2