Acum este Sâm Dec 15, 2018 12:22 pm

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vreti sa participati la competitie???
MesajScris: Lun Iul 04, 2005 12:48 am 
Neconectat

In luna August va avea loc a 3-a editie pe 2005 a competitiei INTERCLUB la Thai/Kickboxing.
Aceste competitii sunt dedicate sportivilor debutanti sau cu putina experienta in astfel de competitii.
Singurul scop de altfel este dezvoltarea tehnica a sportivilor; antrenorii si instructorii care urca in ring oameni.
Voi reveni cu detalii noi.
Sper sa va intereseze participarea la astfel de competitii care va reamintesc sunt pentru debutanti.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 04, 2005 12:47 pm 
Sper sa avem participari cat mai multe si mai calitative si din partea kyokushinului

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 06, 2005 6:44 pm 
Neconectat

Calitatea luptatorilor (chiar foarte tineri) din kyokushin este ca de obicei impresionanta, daca nu la subtilitatile tehnice ale kickboxing (pe care nu au inca de unde sa le stie toti, mai ales cei tineri), cel putin la instinctul de luptator si la duritatea cu care abordeaza lupta. Nu consider un karateka kyokushin "incepator" in kickboxing numai pentru faimosul repros "nu le au cu boxul", de aceea au si avut surprize neplacute cei care au luat asta in usor :) Termenul "debutant" inseamna de fapt mai degraba "la prima intalnire cu acest set de reguli".

Sa lamurim putin regulile acolo unde din experienta trecuta stiu ca au fost dispute:

Pentru debutanti in kickboxing - reguli "kickboxing lowkick", juniorii (14-16) 2X2' sau 3X2 numai cu aprobarea antrenorilor ambelor parti si a arbitrilor in cazul sportivilor care desi debutanti in kickboxing au vechime in competitiile de contact. Protectii de tibie - obligatorii sub 14, optionale la 14-16 ani. Castile - obligatorii sub 14 si la 14-16, optionale peste. Plus echipamentul standard.

Seniori : 3X2' cu echipament standard (manusi 10 oz., cochilie, protectie dentara). Seniorii cu experienta cel putin punctuala in disciplina : reguli K-1 privind numarul de genunchi schimbati in clinci (o singura lovitura de genunchi cu priza la ceafa si tractiune asupra coloanei). Cei cu experienta in disciplina pot avea reguli cu full clinching si numar nelimitat de genunchi. Fara lovituri de cot.

Setul de reguli care permite numai lovituri de pumn si picior (fara genunchi) interzice si loviturile cu tibia date cu intentie asupra genunchiului sau dedesubt (se poate lovi pe initiativa proprie numai deasupra genunchiului, daca insa oponentul ridica defectuos gamba ca sa blocheze si receptioneaza pe genunchi nu se considera foul). Mai pe scurt nu este permis in regulamentul kickboxing sa se loveasca lowkick asupra genunchiului si gambei.

In thaiboxing si reguli K-1 sunt legale pentru lovituri de picior si genunchi toate tintele cu exceptia cefei, coloanei vertebrale si cochiliei.

Este interzis la debutanti spinning backfist. (Ceea ce face diferenta cu regulile K-1 "adevarate").

Dupa un knockdown receptionat sau o numaratoare la 8, la juniori, un al doilea knockdown in aceeasi reprizai duce la sanctiunea de TKO. Alin, va rog in mod expres sa nu existe discutii, stii ca am avut data trecuta proteste ale antrenorilor, dar stii la fel de bine si cum stau lucrurile : un junior aflat in dificultate dupa un knockdown, la al doilea este clar in pericol. De fapt in kyokushin al doilea waza-ari incheie meciul, daca nu ma insel, deci e vorba practic de aceeasi situatie.
Per ansamblul meciului, 2 knockdown-uri sau standing 8 permise pe meci, al 3-lea = TKO. Asta inseamna ca un sportiv senior poate avea 2 numaratori la 8 si intr-o singura repriza, dar a 3-a, oriunde altundeva in meci, incheie meciul.
Sportivii nu pot fi "salvati de clopot" in cazul unei numaratori DECAT daca e finalul ultimei reprize. Intepretarea exacta : daca un sportiv este numarat exact la finalul reprizei si in timpul numaratorii suna gongul, numaratoarea va fi continuata. Daca sportivul nu recupereaza pana la 10 este declarat KO. Acest lucru este putin cunoscut, si am avut proteste. Este foarte simplu sa decidem de ce se procedeaza asa : in teorie pauza de 1' duce la un timp de recuperare care i-ar da a doua sansa. In practica, sportivul a suferit o lovitura dura, care incapaciteaza probabil foarte mult fizic. El va relua meciul cu un handicap de cele mai multe ori inacceptabil de riscant. Salvat de clopot inseamna doua lucruri : in cursul meciului ai luat o numaratoare la 8 dar vine gongul si ai sansa ca adversarul sa nu poata continua atacurile imediat. La finalul meciului - nu vei fi declarat invins prin KO ci la puncte. Suna mai bine in palmares :) Dar cu aceasta exceptie sportivul TREBUIE sa "faca numaratoarea", cu gong sau fara. Altfel, sa ne gandim ce situatii putem avea : cineva primeste o lovitura de pumn sau de picior in cap si sta la sol 45" sau ceva de genul acesta. Cum sa permiti sportivului lovit asa tare sa continue, receptionand lovituri, numai pe criteriul ca a avut o pauza suficient de lunga sa poata sta in picioare? Au fost discutii, nu la Herculane ci la intercluburile de dinainte, de acele dati am fost total inflexibil. Sper sa fie inteles de ce.

Legat de aceasta : sa nu se uite ca arbitrul are decizia suverana (si e bine sa nu-i fie contestata) asupra capacitatii unui sportiv de a continua meciul chiar daca in teorie regula ii da dreptul la a doua sansa. E cazul sa fie subliniata aceasta regula si consimtita unanim. Mai bine sa se insele arbitrul decat sa ne ridicam in cap parintii :) Sau pentru parinti bataiosi : mai bine sa ne injure ei ca le-am scos copilul din ring mai repede decat sa ne reproseze de ce l-am lasat acolo.

"Blind count" : este un concept putin uzitat la noi, fiind absent din formatele profesioniste circulate in Europa. Se aplica in Thailanda si are o buna ratiune de a exista. Blind count inseamna ca atunci cand arbitrul vede un sportiv la podea din ceea ce el (pentru ca nu a avut vizibilitate buna sau motive similare) nu poate judeca a fi fost lovitura legala sau nu, va numara sportivul oricum. Urmeaza timeout si consultarea judecatorilor. Daca judecatorii au vazut ca este procedeu legal, sportivul sufera consecintele numaratorii (pana la 8 este depunctat pe carduri, la 10 este declarat KO). Daca judecatorii (cu decizie cel putin 2-1) sustin ca procedeul a fost ilegal, cel care sufera consecintele numaratorii nu este cel numarat ci cel care a dat lovitura ilegala. Daca lovitura ilegala a cauzat prejudiciu de nivel KO si este judecata ca fiind cu intentie sportivul respectiv poate fi depunctat cu cel putin 1/2 puncte. Partea buna a acestei trebi : descurajeaza pe unii sa mimeze procedeu ilegal (sanctiunea de a fi numarat pentru ca esti jos duce la consecinte severe pe carduri). Avertizeaza pe cei care lovesc anarhic ca daca-si incapaciteaza adversarul (ceea ce nu e de neglijat) cu procedee ilegale risca o consecinta direct proportionala cu prejudiciul cauzat. Baietii din Kyokushin de obicei sunt fairplay, dar am avut mai demult la Bucuresti un caz de "sindrom Bococi" care a pierdut oricum meciul la KO, pe reluare vazandu-se ca ce pretindea a fi fost lovituri joase erau de fapt la ficat si plex. Este bine ca judecatorii sa se poata pronunta si exclude din meci un sportiv care e incapacitat de lovituri legale. El va fi incercand sa ramana in ring protestand pentru ilegalitati, dar pana la urma tot KO il asteapta. Si inca unul brutal.

Alte foul-uri : singurele yellow card date de mine pana acum au fost pentru atacuri "cu capul inainte" repetate si scaderi de nivel periculoase care riscau accidente grave de o parte sau de alta. Aici va trebui sa ne intelegem asupra unui aspect : intoarcerea cu spatele sau scaderi de nivel "cu capul la nivelul braului" sunt considerate periclitante si pot genera avertismente si depunctare pana la DQ. Nu am avut cazuri asa grave, dar nici nu sunt de dorit.

Conform intelegerilor acceptate pana la interclubul de la Herculane nu s-au anuntat decizii la puncte. De obicei, ele au fost inregistrate de judecagtori si comunicate numai orientativ antrenorilor si sportivilor, este mai putin important cine a castigat la puncte un meci (desi de cele mai multe ori e vizibil :) ) fata de a avea experienta competitionala. La ultimul interclub, fiind eveniment cu caracter mai oficial, au fost decizii. Vor fi si acum, intrucat avem public. Voi comunica in timp util oficialii implicati. Ei apartin la 4 organizatii diferite (punand si prezenta lui Alin, cu exceptia meciurilor sportivilor proprii) plus freelanceri cu voia dv. ultimul pe lista subsemnatul :) Sper ca aceasta sa fie o garantie de obiectivitate suficienta, si sa nu avem dispute. Pana acum de fapt nu prea am avut, cu exceptia deciziilor de TKO susmentionate care reflecta de fapt dorinta de a lupta mai departe indiferent de rezultat (laudabila in sine, dar ar fi bine sa nu mergem peste riscurile acceptabile).

Format turneu : unde avem cel putin 4 sportivi pe categorie putem discuta si acest lucru. Din experienta proprie, chiar sportivii destul de puternici la amatori e bine sa nu depaseasca 2 meciuri in aceeasi zi, cumulul de leziuni poate fi prea costisitor, si miza este deocamdata experienta, nu masacrul :) Stiu ca la kyokushin sunt multe meciuri in aceeasi zi, dar loviturile la cap schimba destul de mult la faza asta. Spun asta avand in vedere ca spre surpriza proprie nivelul sportivilor in general este bun si ca atare cumulul de lovituri puternice receptionate poate fi destul de dur.

Acestea sunt lucrurile care mi s-au parut importante de precizat tinand cont de nelamuririle de pana acum. Restul - de discutat pe masura ce ne apropiem de eveniment.

- Spinoza, "Etica"

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 08, 2005 1:32 am 
Neconectat

unicorn scrie:
Dupa un knockdown receptionat sau o numaratoare la 8, la juniori, un al doilea knockdown in aceeasi reprizai duce la sanctiunea de TKO. Alin, va rog in mod expres sa nu existe discutii, stii ca am avut data trecuta proteste ale antrenorilor,

Protestele antrenorilor au fost de moment si apoi s-au lamurit imediat.
Acest fapt s-a datorat lipsei de cunostinta suficienta a regulamentului a antrnorilor noi veniti si a faptului ca nu sunt inca obijnuiti cu sistemul de arbitraj.

Despre arbitraje pot spune ca a fost de fiecare data la inaltime.In special la Otelu-Rosu si la Bucuresti in aprilie.Cateva usoare ezitari au fost la Herculane dar nu au fost influentate rezultatele (ma refer la arbitrii judecatori).
Despre arbitrajul de centru, ii las pe ceilalti sa ne judece.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2