Acum este Mar Sep 25, 2018 4:08 am

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: shinkyokushin & kyokushin
MesajScris: Lun Ian 30, 2006 4:11 am 
Neconectat

salut

ce ne puteti spune despre transformarile din IKO 2,adica kyokushin se va trasforma in shinkyokushin???
...de anul trecut stiu ca in Japonia si pe continentul american sau facut toate schimbarile..,de ce a intarziat Europa si Romania???
Va mai exista Federatia Romana de Kyokushin..???sau se va transforma in Federatia Romana de Shinkyokushin!!

Ce zic practicantii traditionali de kyokushin???...accepta ideea de asi schimba,numele,kanku,kangi..si poate si alte schimbari la nivel de organizatie internationala...??sau vor migra catre organizatiile care asi pot pastra toate drepturile de kyokushini autentici..

OSSU!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 30, 2006 11:53 am 
Neconectat

Salut,

Într-adevar, la nivel international IKO 2 s-a transformat in Federatia Internationala de Shinkyokushin. In plan european insa si national, aceste schimbari au avut loc doar in tarile care au dorit acest lucru, cum sunt Spania si Bulgaria. In Romania si in multe alte tari afiliate la fosta IKO 2 (Suedia, Ungaria, Danemarca etc) denumirea va ramine aceeasi, de Kyokushin, iar kanji si kanku vor ramane aceleasi, fiind marci inregistrate de catre noi. Federatia Romana de Karate Kyokushin va ramane Federatia Romana de Karate Kyokushin. Faptul ca tinem la traditie l-am dovedit si cu ocazia stagiului de vara, cind am aniversat 20 de ani de existenta, prilej cu care toti pionierii Kyokushinului, indiferent de federatia din care faceau parte, au fost invitati si premiati ca niste adevarati intemeietori de drum. Si nu au fost foarte multi cei care au lipsit.
Iar in ceea ce priveste "drepturile de kyokushini autentici", acestea nu ti le pastrezi dind fuguta dintr-o organizatie in alta, ci practicind adevaratul Kyokushin (in alta ordine de idei, cred ca un Kyokushin adevarat are mai mult obligatii decit drepturi, dar acest lucru este ceea ce il face frumos). Iar in FRKK asta se practica: Kyokushin ADEVARAT. Ca dovada stau numarul cel mai mare de practicanti dintre toate federatiile din Romania, rezultatele internationale si prestigiul de care se bucura FRKK atit in plan national, cit si international.

Osu!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 31, 2006 4:46 am 
salut

departe de mine gindul de a infirma kyokushinul romanesc, IKO 2 sau IKO 1,din contra am o parere foarte buna despre realizarile si succesele obtinute de sportivii romani la competitiile internationale.

sunt practicant de kyokushin de aproape 20 de ani,cunosc ce a fost si inainte de revolutie,inainte si dupa moartea lui Sosai in Romania.
....daca am avut o dezamagire ,a fost ca miscarea kyokushin ,nationala si internationala...,sa rupt...in cateva organizati...,care observ ca la nivel national,se ocolesc si nu mai coopereaza deloc,dar asta e,...mergem inainte!!

..cind am deschis acest subiect,l-am deschis in ideea ca sa aflu mai multe informatii din Romania,de la sursa directa.Pentru ca situatia din USA si America Latina o cunosc ca sunt in zona,iar situatia din Japonia o cunosc ca shihanul cu care ma antrenez este japonez :wink:

Aici,nu prea se tine cont de organizatiile din care faci parte la nivel international,cluburile de kyokushin si nu numai se intalnesc la seminarii dar mai ales la competitii si se comporta ca adevarati kyokushini,modesti,politicosi si perseverentzi,este problema celor de sus sa sustina care este "adevaratul kyokushin".
La ultimul campionat la care am luat parte,a fost organizat de un club din IKO 3,si au participat sportivi de la cluburi ce fac parte din IKO 1,IKO 2,IKO3,shidokan,seidojuku...,plus sportivi din organizatia lui Ademir da Costa din Brazilia.
Cred ca asha ceva s-ar putea organiza si in Romania daca sar lasa orgoliile la o parte.

OSSU!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 31, 2006 5:37 am 
Neconectat

auleoooo...,scuze,mesajul de mai inainte este al meu,dar am uitat sa ma autentific...!! :D :D :D

OSSU!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 31, 2006 12:49 pm 
Neconectat

Probabil ca se vor organiza si in Romania competitii comune. In Ungaria am participat de exemplu cu citiva sportivi la un campionat la care au fost invitati si din IKO 1, 2 si 3. Si a fost ok.
In Romania nu s-a facut acest lucru probabil din dorinta de a evita neintelegerile ce ar putea urma in urma unui posibil arbitraj partinitor. Dar, in viitor sunt convins ca se va trece si peste acest lucru. Nici mie nu mi-a placut faptul ca federatia modiala s-a rupt in asa multe facturi, dar era inevitabil odata cu moartea lui sosai. Asta e. Important e sa continuam fiecare in organizatia din care facem parte sa practicam Kyokushin adevarat si sa fim prieteni cu totii, indiferent de apartenenta la o organizatie sau alta. Fratele meu, Edi face parte din IKO 1, pentru ca la Hamburg nu exista decit un singur dojo, dar acest lucru nu reprezinta nici cea mai mica problema. Important e sa fie Kyokushin.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 05, 2006 7:10 pm 
Neconectat

salut,

....daa,cred ca asta este esenta,ca sa facem un kyokushin de buna calitate indiferent in orice organizatie ne-am afla.
Cred ca este foarte constructiv,ca sa ne intalnim si la competitii comune ,chiar daca sunt numai amicale.
Cat despre arbitraje...,aici ar fi mai mult de lucru...,mai ales la mentalitati.Cred ca cei din comisia de arbitraj,nu ar trebui sa vina cu sportivi la competitie,daca nu sunt in stare sa dea o decizie corecta.

OSSU!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 08, 2006 7:41 pm 
Neconectat

mDA!

Sus

Subiectul mesajului: Re: shinkyokushin & kyokushin
MesajScris: Dum Apr 04, 2010 10:19 pm 
Neconectat

SARBATORI FERICITE TUTUROR !HRISTOS A INVIAT!

Sus

Subiectul mesajului: Re: shinkyokushin & kyokushin
MesajScris: Lun Apr 05, 2010 2:38 pm 
Neconectat

Hristos a inviat! Osu!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2