Acum este Mar Sep 25, 2018 6:11 am

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum Ar Trebui Sa Gandesc In Ringul De Lupta?
MesajScris: Joi Apr 22, 2010 8:45 am 
Neconectat

OSU! Am foart mari emotii pt urmatorul concurs cel de la Deva... :? o sa va pun o intrebare stupida...dar sunt in"ceata" sa zic asa deci de multe ori sensey si sempay imi zic"nu cu forta ci cu gandirea gastigi" asta ar veni cumva de genu..sa gandesc si dupa aia sa actionez sau cum? ca nu inteleg :?: am auzit de multe ori ca multi campioni au gastigat pt k au luptat cu "mintea"da dar problema mea este (si nu cred k doar a mea :D ) nu prea am mult timp sa ma gandesc ce sa fac cum sa dau cu ce sa dau...presupun k asta ar insemna "gandire"mai ales daca nu esti foarte rapid/a nu stii ce sa faci incerci degeaba...

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cum Ar Trebui Sa Gandesc In Ringul De Lupta?
MesajScris: Joi Apr 22, 2010 11:03 am 
Neconectat

Stresul precompetitional si emotiile sunt subiecte foarte importante pentru orice tip de concurs, cu atit mai mult in artele martiale, mai ales in cele de full-contact. Competitia, ca orice situatie stresanta, produce asupra organismului si asupra psihicului o presiune psihologica intensa. In lipsa experientei competitionale, stresul actioneaza asupra sportivului ca un fel de frina, ducind la oboseala prematura, la miscari necontrolate.
Scopul participarii la cit mai multe competitii nu este inlaturarea emotiilor si a stresului, care pot avea influente benefice, ci controlarea acestora si folosirea lor constructiva. Foarte multi sportivi isi imagineaza ca daca vor participa la multe competitii, in timp vor ajunge sa nu mai aiba emotii. Din punctul meu de vedere e o intelegere gresita. Emotiile vor exista atita timp cit se concureaza, in permanenta. Ele nu trebuie respinse, ci acceptate, oricit de ciudat suna asta. Ceea ce se intimpla prin experienta competitionala este un control tot mai bun al acestora si folosirea constructiva a reactiilor organiamului la stres (adrenalina, rezistenta la durere, viteza, claritate mentala).
Combinata cu antrenamentele, cu pregatirea fizica, cu sparring mult, cu exersarea tehnicilor, a blocajelor, a atacurilor si mai ales a contraatacurilor, pentru imbunatatirea reactiilor si formarea deprinderilor, experienta competitionala este cea care face diferenta intre un luptator de succes si un amator.
Mintea e un instrument minunat care ne poate ajuta sa punem in practica o strategie potrivita pentru obtinerea victoriei, dar pentru aceasta e nevoie de ani de antrenamente, de control, de stapinirea emotiilor si de experienta.
Important ca e sa tii minte urmatoarele: lupta trebuie condusa cu mintea si finalizata cu spiritul. Iar frumusetea este ca in timp, vei reusi sa aplici toate acestea in viata de zi cu zi, vei reactiona diferit in fata situatiilor stresante inevitabile, si vei face ceea ce trebuie. Si de aici rezulta frumusetea artelor martiale. Osu!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2