Acum este Mar Oct 23, 2018 12:04 am

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Maestru in stagiul de vara.
MesajScris: Dum Feb 27, 2005 1:35 pm 
Neconectat

Pe cine doriti sa avem ca instructor principal in stagiul de vara? Stiati ca anul acesta implinim 20 de ani de la primul stagiu de Kyokushin din Romania? Se pare ca va fi un stagiu deosebit, cu multe evenimente speciale.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 27, 2005 9:24 pm 
Daca ar fi posibil, eu cel putin as fi fericit sa-l avem ca instructor principal pe shihan Kenji Midori :shock:
Cum e putin probabil ordinea preferintelor ar fi: Sensei Bodi Istvan, Shihan Yui

OSU! :wink:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 02, 2005 7:14 pm 
Neconectat

Dar ceva sensei ....din Tarile campioane la europene la kumite....ceva bulgar , rus , ucrainean?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 08, 2005 1:14 am 
Neconectat

Niciunul dintre instructorii bulgari sau ucrainieni pe care ii cunosc nu imi plac in mod special. Dimpotriva, chiar imi displac cu aerele lor superioare si modul absolut jenant in care arbitreaza, ca sa ma refer numai la acest aspect. Cei mai multi fac parte dintre instructorii noii generatii, o generatie usor disperata de grade si onoruri si mai putin de adevarata cale Kyokushin care inseamna antrenamente zilnice dure si modestie, respect pentru tine si pentru cei din jur si bun pedagog. Nu prea vad nimic din toate astea la ei. Tarile de care pomeneai, Rusia, Bulgaria, Lituania si mai nou Ucraina, au foarte multi practianti, asadar o baza de selectie foarte mare, asa ca e normal sa rasara si foarte multi luptatori buni, intr-un sistem concurential intens.

Imi place insa foarte mult Michel Wedel sau Koen Scharreberg, sau Bodi Istvan, sau, daca e sa vorbim de cei care duc cu adevarat mai departe legamintul lui sosai, Satoshi Yui.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 08, 2005 3:37 pm 
Neconectat

Osu ....acum inteleg......

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Apr 02, 2005 4:24 pm 
Neconectat

da se poate ca dupa stagiu ...sa fie .....ceva Sayonara Party....ca totusi 20 de ani ..inseamna ceva ....si cred ca ar fi fain..daca ar fi la finele stagiului un Sayonara Party

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 03, 2005 12:11 am 
Neconectat

Daca o sa vina si shihan Yui in stagiu, cred ca nu o sa va mai ginditi la Sayonara Party :) . Dar probabil ca o sa fie si asa ceva.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 03, 2005 3:44 pm 
Neconectat

:D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 05, 2005 4:33 pm 
Neconectat

Daca banii nu ar fi o problema mi-as dori ca la stagiul de vara sa vina cat mai multi maestri(dintre cei care ne-au vizitat tara in anii acestia): shihan Collins, Furko, Yui, sensei Wedel si Scharrenberg, Bodi etc.

Eventual si sportivi internationali care sunt in "top" la ora actuala.

Poate ceva in genul aniversarii federatiei maghiare cand au implinit 25 de ani; mai mult "international" decat "national".

Ramane sa ne si mobilizam in acest sens.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 13, 2005 10:07 pm 
Neconectat

In ce data e stagiul de vara?.....oare se suprapune cu programa de bac?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 29, 2008 6:36 pm 
Neconectat

Sir H scrie:
Niciunul dintre instructorii bulgari sau ucrainieni pe care ii cunosc nu imi plac in mod special. Dimpotriva, chiar imi displac cu aerele lor superioare si modul absolut jenant in care arbitreaza, ca sa ma refer numai la acest aspect. Cei mai multi fac parte dintre instructorii noii generatii, o generatie usor disperata de grade si onoruri si mai putin de adevarata cale Kyokushin care inseamna antrenamente zilnice dure si modestie, respect pentru tine si pentru cei din jur si bun pedagog. Nu prea vad nimic din toate astea la ei. Tarile de care pomeneai, Rusia, Bulgaria, Lituania si mai nou Ucraina, au foarte multi practianti, asadar o baza de selectie foarte mare, asa ca e normal sa rasara si foarte multi luptatori buni, intr-un sistem concurential intens.......
In tarile ex sovietice exista o abundenta de luptatori foarte buni nu numai in Kyokushin ci si in Muay Thai sau sistemele mixte MMA. Au luptatori foarte buni in mai toate competitiile de combat.
Cu toate ca nu sunt foarte deacord cu felul in care Sir H in primele sale randuri din acest topic a motivat ne-indicarea instructorilor din tarile amintite, totusi sunt deacord cu ideea de baza ca nu au instructori prea buni pentru seminarii/stagii.
Succesul lor nu este un motiv suficient pentru colaborarea in stagii. Inj primul rand trebuie colaborat cu instructori foarte buni care sa se adreseze exact tipului de sportivi pe care ii are scoala romaneasca si sa fie instructori care sa aibe o mare placere de a impartasi din experienta lor.
Fara a mai avea contacte cu scoala de kyokushin totusi as tinde sa cred ca la fel ca si in asociatia noastra si in FRKK ar prinde bine o colaborare cu un instructor care sa aibe un val tanar de luptatori de succes.
Koen Scharreberg este un foarte bun instructor care are o experienta foarte buna si cred ca imbina foarte bine tipul de instructor traditionalist cu noile concepte de pregatire competitionala avand la baza si nu numai atat ci chiar punand bazele scolii Olandeze "fighting spirit".
Koen Scharreberg nu este numai un instructor de kyokushin ci este si un foarte bun cunoscator de Dutch Boxing (scoala olandeza de thai-kickboxing)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mai 04, 2008 5:41 pm 
Neconectat

acuma trebuie sa fim atenti si la faptul ca cedrul si chiparosul nu cresc unul in umbra celuilalt. asta insemna ca prea multe somitati adunate laolalta pot sa dea nastere unor mici frecusuri din care nu folosesc nimanui, fara a fi vorba de rea vointa din partea cuiva.

pt ca este vorba de 20 de ani cred ca ar fi bine sa avem parte de un stagiu care sa ne trasmita ceva din SPIRITUL Kyokushin. asta este ceea ce il face ceea ce este si nu un sistem oarecare de arte martiale. prilejuri pt pregatiri pt succese (strict) competititonale vor mai fi. [daca se poate face o astfel de distinctie].

asta este punctul meu de vedere.
Ossu

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mai 04, 2008 8:44 pm 
Neconectat

20 de ani au fost in 2005. Cineva nu a fost atent la data primei postari :)
Anul acesta, daca tot e lumea curioasa deja, avem invitati pe shihan Satoshi Yui si pe shihan Furko Kalman.

Osu!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mai 04, 2008 10:20 pm 
Neconectat

ma intreb oare daca shihan yui mai poate face spargatul...hmm??:)))...glumesc bineinteles. oricum stiu ca shihan yui este un instructor classic de kyokushin iar stagiul in special examenul de centura(neagra in special) va fi unul special in care spiritul de lupta de kyokushin se va remarca in special!multa bafta tuturor si un sayonara party cat mai memorabil!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 05, 2008 8:40 pm 
Neconectat

osu sensei. :idea:
aveam un fel de intuitie ca vorbesc pe langa cu mesajul anterior dar oricum, pt mine toate sunt noi si inca in primul an. sper ca vor ajunge si in al 20-lea 8)

ma bucur ca vine sihan Yui, o sa avem un stagiu k lumea.

pana atunci, bafta tuturor la europene 8)

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2