Acum este Dum Noi 18, 2018 12:24 am

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shihan Furko Kalman
MesajScris: Vin Feb 11, 2005 9:27 am 
Neconectat

Cred ca cel mai important bine pe care shihan Furko l-a facut in Kyokushinul din Romania, pe linga aspectul tehnic, este transmiterea unei atmosfere de disciplina, respect si seriozitate, trasaturi care, in general lipsesc romanilor. Este modul de practica al Kyokushinului de catre japonezi, cu pasiune si seriozitate.
Sper sa nu pierdem in timp aceste invataminte.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 10, 2005 1:24 am 
Neconectat

Mda...
... totusi am cateva remarci de facut . Cand am dat pentru maro shihan Furko a taiat 90 % din participantii la stagiul acela ,la toate gradele , 1991 sau 1992. Mi-am luat o saptamana permisie cu greu din armata doar pentru examen ca sa fiu taiat la gramada fara nici o explicatie. Nu stiu daca iti amintesti de acel examen dar de atunci nu am mai participat la nici un stagiu cu Shihan Furko din aceea cauza , cred ca respectul trebuie sa vina din amoandoua parti. Nu stiu cum preda in prezent dar pe vremea aceea daca ai participat la un stagiu cu el , urmatorul e aproape identic , adica kihon de grade mici si repetari multe . Nu sunt impotriva kihonului de baza , dar cred ca daca dai bani grei sa participi , macar sa inveti ceva.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 10, 2005 8:01 am 
Neconectat

Intr-adevar l-am recunoscut pe shihan din cele relatate de tine. Si am zimbit putin. Am insa alta parere. Sper sa faca si urmatorii 10 ani acelasi kihon la stagiu, desi a inceput sa schimbe putin programul. Imi doresc acest lucru mai ales pentru faptul ca e singurul moment din an in care federatia are prilejul sa isi uniformizeze tehnica, sa fie corectata, sa exerseze kihon (kihon-ul in federatie la acest moment arata foarte bine cu mici exceptii). In general, practicantii au inceput sa se axeze mult mai mult pe kumite.
Faptul ca pici la un examen e un test extraordinar in opinia mea, si poti invata multe despere un om dupa modul in care reactioneaza intr-un astfel de caz. Sunt oameni care-si vor baga picioarele si se vor lasa, sunt aceia ca tine care nu vor mai veni la nici un stagiu cu shihan. Si mai sunt apoi aceia pe care caderea la examen ii va indirji doar si ii va face sa se antreneze mai mult, sa vina din nou, si din nou, pina vor reusi sa ii demonstreze lui shihan si lor insile ca pot mai mult, ca sunt mai buni. Iar cei trecuti prin aceasta baie de apa si foc vor fi mult mai caliti si mai duri, si mai apti pentru viata asta dificila decit cei promovati si pupati la toate examenele. Am picat si eu un examen si stiu cum e. Caderea, in opinia mea, e doar prilej pentru a invata cum sa te ridici si sa lupti mai departe. Daca nu despre asta e vorba in Kyokushin, atunci nu stiu despre ce.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 10, 2005 2:58 pm 
In mare parte sunt de acord cu cele spuse de tine , cu mici mentiuni insa.
Consider ca la o centura mai avansata se pot invata si altele decat bazele , de exemplu bunkai , go shin jitsu , kumite avansat , etc.
Cat despre picarea la examen ceea ce m-a deranjat a fost atitudinea oe care a avut-o Shihan fata de noi, normal ca toti am fost revoltati si am cerut explicatii, raspunsul lui a fost :Daca vad un grup de zece insi si 8 sau 9 din ei sunt idioti , atunci intregul grup e idiot.
Personal nu ma satisface acest raspuns, in fine nu mai conteaza acum.
De-a lungul anilor am participat la numeroase stagii cu o gramada de shihani , din pacate e greu sa gasesti oameni de calitate, se pare ca multi dintre ei la acel nivel isi cam pierd capul, crezandu-se supermaestrii, uitand de spiritul modestiei.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 10, 2005 3:00 pm 
Neconectat

...scuze...am uitat sa log in :D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 11, 2005 7:15 am 
Neconectat

Exista stagii de invatare, exista stagii de aprofundare, la orice stagiu se poate invata ceva, in opinia mea.
In ceea ce-i priveste pe maestri, e ca si cu preotii: trebuie sa inveti de la fiecare ce are bun si sa incerci sa eviti ceea ce nu-ti place.

Cred foarte mult ca ceea ce faci tu, in plan personal, conteaza cel mai mult pentru evolutie.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 11, 2005 3:00 pm 
Neconectat

...corect

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 11, 2005 6:32 pm 
Neconectat

kyospirit ..eu sunt socat ca tu mai ti minte ce s-a intamplat acum 13 ani..am impresia ca nu ai mers mai departe..si eu am picat de 2 ori dar asta nu inseamna ca shihan a fost de vina..recunosc ca mi-o fost ciuda in acea zi dar la stagiul urmator am fost prezent si mi-am luat examenul fara nici-o suparare si mai bine pregatit..kyokushinul e un stil de viata cu urcusuri si coborasuri..daca la un concurs ai pierdut pentru ca te-au furat arbitrii ce faci?..te superi si nu mai concurezi niciodata sau te duci la urmatorul concurs asa de pregatit incat ii faci pe toti ipon...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 11, 2005 8:53 pm 
Neconectat

nu m-am oprit acolo...
... am fost insa suparat ca shihan a taiat la gramada fara a da explicatii. Nu stiu daca am explicat corect ce s-a antamplat , in fine precum ai spus si tu nu mai conteaza , a fost oricum o problema de principii. Fiecare e liber sa-si urmeze calea proprie , eu am decis ca Shihan nu e ceea ce caut , asta nu inseamna ca nu e un Shihan de valoare .

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 11, 2005 9:06 pm 
Neconectat

Nu cauta shihani....cauta-te pe tine insuti, ar spune un intelept...dar cine mai stie in ziua de azi. Ce bine ar fi daca am gasi la fiecare lucru din lumea asta o explicatie. Din pacate, lucrurile nu functioneaza intocmai asa...si atunci fiecare reactioneaza in felul lui: unii se revolta, altii se impaca, altii se dispera, iar unii, foarte putini, stau calmi, linistiti si zimbesc.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 25, 2005 2:37 pm 
Neconectat

shihan furko kalman m-i se pare tot mai mortal cu fiecare an ce trece ..e tot mai dragut si linistit..si amuzant ..cu siguranta din cauza ca imbatraneste.right on!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2