Acum este Mar Oct 23, 2018 12:05 am

Ora este UTC + 2

xxxxxxxxxxxxx
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cupa mondiala 2010 JAPONIA
MesajScris: Mar Aug 17, 2010 1:43 pm 
Neconectat

Nu sunt un practicant de kyokushin dar am auzit (am citit pe blog la Mircea Badea) ca la Cupa mondiala din Japonia un roman a obtinut locul I la caegoria MASTERS ... adica e campion mondial. Accesand site-ul FRKK nu am vazut nicio informatie despre asa ceva!!! Sa fie oare ceva informal ceea ce s-a desfasurat in Japonia? Daca aveti informatii despre asa ceva va rog frumos sa-mi raspundeti. Va multumesc anticipat.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cupa mondiala 2010 JAPONIA
MesajScris: Mar Aug 17, 2010 3:12 pm 
Neconectat

E vorba de o alta federatie internationala, IKO Sosai Honbu, iar concursul a fost o cupa memoriala, din cite stiu, nu campionat sau cupa mondiala.
In afara de IKO 1 si Shinkyokushin, care au cel mai mare numar de practicanti, exista inca vreo 5-6 federatii mondiale, insa cu un numar destul de mic de practicanti, comparativ cu cele mentionate anterior. Sportivul care a cistigat la masters, veterani, cred ca e vorba de Radu Bolojan din Cluj, face parte din Federatia Romana de Kyokushin Traditional, afiliata la IKO Sosai Honbu.
Federatia Romana de Karate Kyokushin, afiliata la WKO Shinkyokushin a participat anul trecut la Cupa Mondiala din Sankt Petersburg, unde au participat doar campioni si vicecampioni continentali, iar Viviana Chirila si Marius Ilas au obtinut ambii titluri de vicecampioni mondiali. Osu!

Sus

MesajScris: Mie Aug 18, 2010 11:55 am 
Neconectat

da e vb de radu bolojan , care a castigat loc 1 la +40 de ani din cate am inteles eu .
bravo lui ,la varsta asta mai concureaza inca

Sus

MesajScris: Mie Aug 18, 2010 3:19 pm 
Neconectat

Bravo lui, sigur! Concursurile de veterani sunt insa foarte urite, Armani, au incercat si in Ungaria doi ani la rind, cind a iesit Caba campion, dar se accidentau prea multi, asa ca au renuntat.

Sus

MesajScris: Mie Aug 18, 2010 3:46 pm 
Neconectat

Multumesc pentru clarificari ... ar mai fi ceva ... care este diferenta intre FRKK si FRKT? Care s-a infiintat prima? De ce a fost necesar sa se mai infiinteze si a doua? Multumesc ...

Sus

MesajScris: Mie Aug 18, 2010 4:50 pm 
Neconectat

De fapt sunt patru sau cinci federatii de Kyokushin din cite stiu. La inceput a fost Organizatia Romana de Karate Kyokushin, infiintata in 1991 la Oradea si condusa de Alexandru Chirila. In 1996, la moartea lui Sosai s-a rupt in doua si s-a format Asociatia Romana de Karate Kyokushin, cu sediul in Bucuresti, afiliata la IKO 1 si condusa de Dorel Bulearca si Federatia Romana de Karate Kyokushin, cu sediul la Oradea condusa de Anca Wallmen, afiliata la WKO ShinKyokushin. Asociatia lui Dorel face parte din FRAMC, parte a Ministerului Tineretului si Sportului (MTS), iar FRKK e federatie de sine statatoare in cadrul MTS.
Celelalte federatii infiintate ulterior, din cite stiu nu fac deocamdata parte din MTS, dar e posibil sa ma insel, e vorba de FRKT condusa de Horatiu Neagoe si Kyokushin Union Rengokai condusa de Bradu Gheorghe, ambele cu sediul in Sibiu.
Diferente mari sunt si in ceea ce priveste numarul membrilor si al cluburilor care fac parte din aceste organizatii. Din pacate moartea lui Sosai a dus la o fragmentare mondiala a Kyokushinului, reflectata si in plan national.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2